انجمن


فرمت مناسب برای تصاویر در طراحی سایت  (۱ نوشته)

 • sanazkarimi

  آفلاین
  عضو
  تعداد نوشته‌ها: ۲۹
  تشکر شده: ۲ بار
  # نوشته شده: ۶ سال پیش
  ۲۷ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۸

  در طراحی سایت یکی از المان هایی که بیش از هرچیز دیگر بیشتر به چشم کاربر می آید تصاویر است . در ادامه همراه باشید تا فرمت های مناسب برای تصاویر در طراحی سایترا بررسی کنیم .

  در وبسایت وجود عکس های جذاب و البته کم حجم میتواند تاثیرات شگرفی برروی کاربران و درگیری آنها با وبسایت داشته باشند .

  همه این‌ها به کدگذاری که هنگام ایجاد تصویر با یک فرمت خاص انجام شده، برمی‌گردد. JPEG به درد عکاسی می‌خورد (حرف P مخفف Photographic است) زیرا لبه‌های تیز را محو می‌کند و شیب‌های نرم را نگه می‌دارد. کدگذاری یک تصویر دارای بلوک‌های رنگی بزرگ و شارپ با استفاده از JPEG باعث از دست دادن وضوح و کدگذاری ناقص می‌شود.

  برعکس، گیف به درد لوگو و بلوک‌های ساده نمودار می‌خورد، زیرا این فرمت روی تغییرات نواحی رنگی یکنواخت تمرکز می‌کند. واضح است این ویژگی به هیچ وجه مناسب تصاویری که پیکسل به پیکسل تفاوت رنگی دارند، نیست.
  مرورگرها چه میگویند ؟

  تا اینجا با فرمت های رایج مورد استفاده آشنا شدیم . درواقع باید بدانید که مرورگرهای نسل جدید از جدید ترین نسل عکس ها استفاده میکنند . حال باید ببینیم چه مرورگری چه فرمتی را ساپورت میکند؟

  به عنوان مثال، WebP در طراحی سایت نسبت به گیف، PNG و JPEG در موارد مختلف نتیجه بسیار بهتری می‌دهد. برای آزمایش، تصویری که در بالا استفاده کردیم با کدگذاری WebP، 90.5 کیلوبایت حجم داشت که حدود 15 درصد کمتر از فرمت JPEG است. با این‌حال، شما فقط زمانی می‌توانید از این فرمت استفاده کنید که مرورگر موردنظرتان کروم، اپرا یا مرورگر اندورید باشد.

  JPEG XR فرمت مخصوص مایکروسافت، JPEG eXtended Range، است که برپایه فرمت اصلی JPEG توسعه پیدا کرده و حتی مانند PNG و WebP قابلیت پشتیبانی از تصاویر ترنس‌پرنس (شفاف) را هم دارد.

  بنابراین، برای انتخاب بهترین فرمت نه تنها باید محتوای بصری را در نظر گرفت، بلکه باید مرورگر مورد استفاده خود را نیز مورد توجه قرار داد.

  حتی ممکن است شما 4 نسخه از یک تصویر را بسازید: تصویر اول که توسط یکی از فرمت‌های قدیمی و رایج، کدگذاری شده (برای همه دستگاه‌ها) و سه تصویر دیگر که هرکدام با استفاده از فرمت‌های نسل بعد و مخصوص هریک از مرورگرها (برای لذت‌بردن از نهایت بهینه‌سازی تصاویر) کدگزاری شده‌است. این کار نیاز به زمان و تلاش زیادی دارد.

  تاکنون ما درباره فرمت‌های قدیمی که در همه مرورگرها قابل استفاده‌اند و فرمت‌های جدید در دسترس مخصوص بعضی از مرورگرها صحبت کردیم.

  با این پشتیبانی نامساعد مرورگرها، ما اگر بخواهیم از مزیت‌ فرمت‌های جدید تصاویر بهره‌مند شویم، باید چندین نوع تصویر مختلف در وبسایت خود ایجاد کنیم.

درباره‌ی این موضوع