انجمن

آیا وردپرس قدرت کافی دارد؟  (۲۲ نوشته)

• بـ.ر تـ.ر یـ.ـن

آفلاین
    عضو
    تعداد نوشته‌ها: ۴۸
    # نوشته شده: ۱۳ سال پیش
    ۱ مهر ۱۳۸۹ - ۱۶:۳۵

به نام خدا
    یکی دو روزی هست که بزرگترین ضعف وردپرس که تا چند روز پیش شیفتش بودم برای هویدا شده. توی فروم های خارجی و داخلی و حتی وردپرس فارسی گلایه هایی درباره مصرف بالای ram و cpu توسط وردپرس وجود داره که منو نگران کرده. موضوع از این قراره که با افزایش افراد آنلاین و امار کلی سایت در هر روز وردپرس به شدت کند میشه و بعد از مدتی سایت داون میشه. میخوام هم خودم بدونم و هم اینکه از این به بعد افراد دیگه بدونن که آیا این ضعف بزرگ قابله حله؟ خواهشا پای افزونه و دستکاریها رو وسط نکشید چون افراد زیادی بدون دستکاری هم با امار بالا مشکل دارن. من واقعا عاشق وردپرس بودم. اما انگار برای اولین بار ازش نا امید شدم.... میخوام سایتم رو راه اندازی کنم. سایتم گروهیه و مدیران زیادی داریم. پس امارش بالا میره. اگر الان جلوی فاجعه رو بگیرم بهتره درسته؟ خواهش میکنم جواب قاطع و قانع کننده ای بدید. البته این موضوع هیچوقت از ارزش وردپرس کم نمیکنه و من کماکان دوستش دارمو ازش استفاده میکنم. فقط میخوام مطمئن باشم. ممنون

• گناهکار

آفلاین
    کلیددار
    تعداد نوشته‌ها: ۳۵۳۵
    ۱ مهر ۱۳۸۹ - ۲۱:۱۸

در حال حاضر راه‌حل قطعی برای این مشکل وجود نداره.

کاربران زیر به‌خاطر این نوشته تشکر کرده‌اند:
    Mostafa - saeli
  • reza

آفلاین
    عضو
    تعداد نوشته‌ها: ۱۱۶
    ۲ مهر ۱۳۸۹ - ۰۶:۲۹

چند روز پیش بطور ناگهانی و در عرض کمتر از نیم ساعت حدود هشت هزار نفر بازدیدکننده به یک صفحه خاصی از سایتم آمد (گمان کنم حمله بود؟ نبود؟). خیلی اتفاقی متوجه این قضیه شدم. اما گفتم فرصت خوبیست که ببینم سایت میخوابه یا نه. بعد از نیم ساعت این قضیه تمام شد اما هیچ اتفاقی نیفتاد. این خاطره را عرض کردم تا شاید تحلیل آن برای دوستان جالب باشد.

• امین

آفلاین
    عضو
    تعداد نوشته‌ها: ۱۴۷
    ۲ مهر ۱۳۸۹ - ۰۸:۲۲

Gonahkar گفت:
    در حال حاضر راه‌حل قطعی برای این مشکل وجود نداره.

گناهکار جان یعنی این نوضوع را -کاملا- قبول دارید؟
    آیا توعه دهنگان ورد پرس برای این مشکل راه حلی اندیشیده اند؟ یا روی اون کار میکنن؟
    سایتهای بزرگی که با ورد پرس ساخته میشن چطور این همه بازدید دارند؟ و از چه راه حل یا راه حلهایی استفاده میکنن؟
    ممنون

• بـ.ر تـ.ر یـ.ـن

آفلاین
    عضو
    ۲ مهر ۱۳۸۹ - ۱۰:۰۴

ghiasabadi گفت:
    چند روز پیش بطور ناگهانی و در عرض کمتر از نیم ساعت حدود هشت هزار نفر بازدیدکننده به یک صفحه خاصی از سایتم آمد (گمان کنم حمله بود؟ نبود؟). خیلی اتفاقی متوجه این قضیه شدم. اما گفتم فرصت خوبیست که ببینم سایت میخوابه یا نه. بعد از نیم ساعت این قضیه تمام شد اما هیچ اتفاقی نیفتاد. این خاطره را عرض کردم تا شاید تحلیل آن برای دوستان جالب باشد.

به نظرتون آمار واقعی بوده؟ اگر هم حمله بوده چرا نتونسته سایت رو داون کنه؟! یه جای کار ایراد داره وگرنه وردپرستون میخوابید. احتمالا آمار واقعی نیست.

من یه تستی انجام دادم : اگر در ثانیه 10 درخواست همزمان برای دیدن سایت وجود داشته باشه و این درخواستها منظم و ممتد باشه روزانه +14000 بازدید رقم میخوره. من با رم 32 مگ امتحان کردم. افزونه های فعالم 6 مورد بود به این شرح: All in One SEO Pack - CyStat - W3 Total Cache - WP-PageNavi - WP-PostViews - WP-Memory-Usage ، حجم قالب بسیار سبک بود. سورس صفحه ساخته شده کمتر از 45 کیلوبایت هست و عکسها و گرافیک نزدیک 40 کیلوبایت. برای طراحی قالب هم از اجاکس و جی کوئری استفاده نکردم. در قالب 4 مورد فراخوانی پستها با کوئری وجود داشت که برای پستهای راندوم و دلخواه من بود. سورس صفحم فوق العاده پاک هست و میشه گفت 99٪ استاندارده. با همه این توصیفات مصرف رم 95٪ میشه. توجه کنید که بهترین افزونه کش که W3 Total Cache باشه رو هم نصب کردم. حالا میشه مطمئن بود وردپرس با بازدید حدود 14000 در روز و آنلاین ممتد 10 در ثانیه مشکلی نداره و میتونه پاسخگو باشه. اما کافیه 10 در ثانیه بشه 15 مورد یا بیشتر. اونوقت مصرف رم 100٪ میشه و وردپرس عزیز تبدیل به یک هیولای تنبل میشه ..... خدا به دادمون برسه. این موضوع جدی رو امیدوارم وردپرس خیلی زود حل کنه. ما که دستمون جایی بند نیست. کسایی که میتونن با تیم وردپرس تماس بگیرن ببینن آیا امیدی هست؟ من دارم به جوملا فکر میکنم.... دیر یا زود باید تصمیم بگیرم.... امیدوارم که خدا وردپرس رو کمک کنه!

Mostafa
  • گناهکار

آفلاین
    کلیددار
    ۲ مهر ۱۳۸۹ - ۱۰:۵۵

amineng گفت:

گناهکار جان یعنی این نوضوع را -کاملا- قبول دارید؟
    آیا توعه دهنگان ورد پرس برای این مشکل راه حلی اندیشیده اند؟ یا روی اون کار میکنن؟
    سایتهای بزرگی که با ورد پرس ساخته میشن چطور این همه بازدید دارند؟ و از چه راه حل یا راه حلهایی استفاده میکنن؟
    ممنون

راه‌حل‌های این مشکل بارها توی انجمن گفته شده اما هیچ‌کدوم ۱۰۰٪ قطعی نیستن. اون سایت‌ها و وبلاگ‌های معروف هم از همین راه‌حل‌ها استفاده می‌کنن.

امین - نوین ادمین
  • بـ.ر تـ.ر یـ.ـن

آفلاین
    عضو
    ۳ مهر ۱۳۸۹ - ۰۸:۰۷

من فکر میکنم این موضوع رو وردپرس حل میکنه، اما زمانش معلوم نیست و مهم هم اینه که ما نمیدونیم تا کی باید منتظر باشیم و آیا میصرفه با وردپرس ادامه بدیم؟ قبل از وردپرس 3 ، عنوان پیشفرض وب به صورت "یک وبلاگ دیگر با وردپرس" بود و در ورژن 3 به "یک سایت دیگر با وردپرس" شد. من فکر میکنم همین تاییدی باشه بر اینکه وردپرس میخواد قدرتمندتر باشه! این نظر شخصیمه.

در مورد اینکه وبسایتهای بزرگی که وردپرس هستن باید بگم که تقریبا بیشترشون روی سایت وردپرس (wordpress.com) با اتصال دامنه و امکانات اضافی ایجاد شدن و البته هزینه شو میپردازن.

به هر حال مشکل من هنوز حل نشده، امیدوارم روزی شاهد خبرهای خوش درباره این موضوع باشیم.

• Mostafa

آفلاین
    ناظم
    تعداد نوشته‌ها: ۵۲۷۶
    ۳ مهر ۱۳۸۹ - ۱۲:۵۷

تا قبل از انتشار نسخه 3.0 این مشکل کمتر بود. ادغام وردپرس چند کاربره مصرف منابع رو بیشتر کرده و فکر کنم توی نسخه های بعدی خود وردپرس اقدام کنه.

بـ.ر تـ.ر یـ.ـن
  • بـ.ر تـ.ر یـ.ـن

آفلاین
    عضو
    ۳ مهر ۱۳۸۹ - ۱۴:۲۱

mostafa1990 گفت:
    تا قبل از انتشار نسخه 3.0 این مشکل کمتر بود. ادغام وردپرس چند کاربره مصرف منابع رو بیشتر کرده و فکر کنم توی نسخه های بعدی خود وردپرس اقدام کنه.

انشاالله وردپرس اقدام میکنه ولی جایی نشونی از این تغییر پیدا نمیشه؟ مثلا وبلاگ رسمی ای که این موضوع رو تایید کنه یا خبرشو داده باشه وجود داره؟
    وردپرس رو دوست دارم، ترکش خیلی خیلی برام درد آوره. این چند روزه جوملا نصبیدم ، ام تی نصبیدم ، اینها هر دو خوبند و البته چیزی کم ندارند. اما چه کنم وردپرس رو نمیتونم ترک کنم چون بهترینه.

• Mostafa

آفلاین
    ناظم
    ۳ مهر ۱۳۸۹ - ۱۸:۲۳

انشاالله وردپرس اقدام میکنه ولی جایی نشونی از این تغییر پیدا نمیشه؟ مثلا وبلاگ رسمی ای که این موضوع رو تایید کنه یا خبرشو داده باشه وجود داره؟

نه وجود نداره.

راه‌حل‌های این مشکل بارها توی انجمن گفته شده اما هیچ‌کدوم ۱۰۰٪ قطعی نیستن. اون سایت‌ها و وبلاگ‌های معروف هم از همین راه‌حل‌ها استفاده می‌کنن.

منم پیشنهاد می کنم راه هایی که برای دوستان مطرح شده رو بررسی کنید برای بعضی ها کارساز بوده.
    در بعضی هاستینگ ها خود افزونه کش هم می تونه دردسر ساز باشه!

• علیرضا راد

آفلاین
    عضو
    تعداد نوشته‌ها: ۱۶
    ۳ مهر ۱۳۸۹ - ۱۹:۳۰

من دقیقا 3 ماه با این مشکل مواجه بودم ، با روزی 10000 بازدید سایتم میخوابید ، از کمترین پلاگین ها و سبکترین قالب ها استفاده کردم ، کلی تغیرات دادم ولی باز این مشکل رو داشتم ، خوشبختانه از روزی که هاستم رو عوض کردم دیگه هیچ مشکلی ندارم ، مشکل من فقط خود هاست بود ، سنگین ترین آمارم مربوط به چندوقت پیش هست که حدود 60000 بازدید داشتم ، 500 نفر آنلاین ، حتی برای یک ثانیه مشکل ایجاد نشد .

بـ.ر تـ.ر یـ.ـن
  • امین

آفلاین
    عضو
    ۴ مهر ۱۳۸۹ - ۱۲:۰۹

Gonahkar گفت:

سلام دوستان
    خواستم ببینم این مشکلی که مطرح میکنید فقط مربوط به ورد پرس تک کاربره میشه؟
    اگه وردپرس چند کاربره این مشکل رو داره میشه روشتن کنید که دقیقا همه وبلاگهایی که با اون میسازند دچار مشکل میشن یا وبلاگ اصلی یا ...
    ممنون میشم این موضوع رو باز کنید که مشکل برای کدوم ها پیش میاد؟
    با تشکر

• vafa

آفلاین
    عضو
    تعداد نوشته‌ها: ۱۲۳
    ۵ مهر ۱۳۸۹ - ۲۰:۰۴

1. به جای plugin، از کد هایی که خودتون می نویسید استفاده کنید.
    2. از افزونه هایی که cache می کنند استفاده کنید تا تعداد گزارشات از دیتابیس و پردازش توسط cpu کمتر بشه
    3. قالب رو بهینه کنید و تا حد امکان توابع وردپرس رو فراخوانی نکنید. مثلا اسم وبلاگ رو دستی بنویسید
    4. سرویس دهنده ویندوز رو به عنوان میزبان انتخاب نکنید

از اونجا که وردپرس برای استفاده‌ی خاص نوشته نشده، و سعی شده انعطاف زیادی با کاربر و برنامه نویس داشته باشه و سلایق مختلف رو پشتیبانی کنه، این طبیعیه که در قیاس با سیستم هایی که به منظور خاص نوشته شده اند، کندتر باشه.

Mostafa - بـ.ر تـ.ر یـ.ـن
  • بهروز ازند

آفلاین
    عضو
    تعداد نوشته‌ها: ۵۱۹
    ۶ مهر ۱۳۸۹ - ۱۱:۳۷

نمیشه به گونه ای این استفاده همگانی رو ازش گرفت! یا چمیدونم غیر فعال کرد و اونو رو برای استفاده خاص بهینه کرد اینطور که معلومه اگه می خوای
    یه سایت زیبا داشته باشی
    یه سایت با ابزارهای حرفه ای
    یه سایت با بازدید خیلی زیاد
    نباید از وردپرس استفاده کنی چون گریه سرور رو در میاره و راهی جز تغییر هاست (به قیمت گزاف اونم فقط به خاطر وردپرس) و یا اصلا تغییر CMS پیش روی شما نمی گذاره
    یعنی باید وردپرس رو با تمام جذابیت هاش تمام سادگیش تمام انعطافش و.... اونم بخاطر این ایراد که خیلی قدیمی و البته مهمه ترک کنیم
    سوال اینجاست که توسعه دهندگان وردپرس نمی توانند؟ ، نمی خواهند؟ یا نمی دانند؟

Mostafa
  • گناهکار

آفلاین
    کلیددار
    ۶ مهر ۱۳۸۹ - ۱۸:۵۴

نمیشه به گونه ای این استفاده همگانی رو ازش گرفت! یا چمیدونم غیر فعال کرد و اونو رو برای استفاده خاص بهینه کرد اینطور که معلومه اگه می خوای
    یه سایت زیبا داشته باشی
    یه سایت با ابزارهای حرفه ای
    یه سایت با بازدید خیلی زیاد
    نباید از وردپرس استفاده کنی.

وردپرس با بازدید زیاد مشکلی نداره؛ با بازدید همزمان و فراخوانی‌های موازی از پایگاه‌داده مشکل پیدا می‌کنه.

• vafa

آفلاین
    عضو
    ۶ مهر ۱۳۸۹ - ۱۹:۲۲

اگه اونو از این حالت در بیارن اون موقع دیگه افزونه جلالی روش ممکنه کار نکنه.
    موافقی این کارو بکنن؟
    ببینید مثل سیستم عامل می مونه.
    خیلی کارا رو خودش انجام میده
    اونایی که خودش انجام نمی ده رو با افزونه انجام میده
    هر کی از شکلش خوشش نیومد براش قالب می سازه
    هر کسی از توبره ش چیزی که می خوادو در میاره.
    نخوا که اینطوری نباشه
    کمی باهاش تا کن
    --
    حالا میانگین Page View سایت شما در روز چقدره که اه از نهاد وردپرس در اومده؟

• بـ.ر تـ.ر یـ.ـن

آفلاین
    عضو
    ۶ مهر ۱۳۸۹ - ۲۰:۳۹

سوال اینجاست که توسعه دهندگان وردپرس نمی توانند؟ ، نمی خواهند؟ یا نمی دانند؟

به نظر من میتوانند، میخواهند، میدانند، اما میدونید چیه؟ اینکار ظاهرا خیلی خیلی سخته!!! سراغ هر سی ام اسی رفتم قدرت شخصی سازی دلخواه من رو نداره. یا باید بیخیال تغییرات دلخواه بشم یا اینکه منتظر باشم ببینم وردپرس چی میشه! راه حل اول معقولتره...

وردپرس با بازدید زیاد مشکلی نداره؛ با بازدید همزمان و فراخوانی‌های موازی از پایگاه‌داده مشکل پیدا می‌کنه.

گناهکار عزیز ، به نظرتون بازدید زیاد بدون نمایش همزمان معنی پیدا میکنه؟! ایندو به هم وابسته هستند.

حالا میانگین Page View سایت شما در روز چقدره که اه از نهاد وردپرس در اومده؟

بین 23000 تا 30000

• بـ.ر تـ.ر یـ.ـن

آفلاین
    عضو
    ۸ مهر ۱۳۸۹ - ۱۷:۴۰

برای من یه سوال جدیدی پیش اومده، آیا ممکنه با حذف بخشهایی از وردپرس که برای یک وبسایت کاربرد نداره بتونیم سرعت لود رو افزایش بدیم؟
    مثلا با حذف ویجت ، لینکها ، ایمیلو چیزهایی کم کاربرد بتونیم از تعداد ردیفهای جدول wp_options کم کنیم تا فشار روی اون کمتر بشه؟!
    قبلا پلاگینی دیده بودم که بخشهایی از وردپرس رو در پنل حذف میکرد. مطمئن نیستم حذف اونها روی wp_options تاثیری داره یا نه. خودم فکر میکنم تاثیرش فقط در سرعت لود کنترل پانل هست. الان میخوام بدونم میشه چیزهایی رو از wp_options کم کرد ؟ دستی یا با افزونه .... الان wp_options وردپرس من 166 ردیف داره، راهی برای کم کردنش میدونید؟

• vafa

آفلاین
    عضو
    ۸ مهر ۱۳۸۹ - ۱۸:۳۶

اگه منظورت جدولی در دیتابیس به نام wp-option است که فکر نمی کنم کار کردن روش تاثیر چندانی بزاره.
    می تونی بری توی سورس کد ها و هرجا گزارشی از این جدول دیدی، رو دستی مقدار دهی کنی.

حالا،
    بزار مرحله به مرحله بریم جلو، شاید مشکل راحت تر از این ها حل بشه.
    این اطلاعاتو بده:
    وب سرور
    سیستم عامل
    میزان پروسسی که با اکانت شما اختصاص داده شده
    میانگین cpu load سرور
    همچنین رم
    مشکل کندی همیشه گی است یا بعضی ساعات؟
    کار اصلیی که باید بکنید:

1. زمان ایجاد صفحات پربازدید(بر اساس تابعی که در فوتر سایت قرار دادین)
    2. در صورت استفاده از اینترنت پرسرعت، با گوگل کروم سایتو باز کنید، Ctrl+Shift+i رو بزنید و به تب Resources رفته و Enable کنید و از هر دو گراف Time و Size برامون اسکرین شات بگیرید و اینجا بزارید.

نکاتی هست که می تونه اطلاعات خوبی از کیفیت کدنویسی و سرور بهتون بده و در نهایت جواب قطعیتری برای علت کندی بهتون بده که بر اساس اون اقدام به تغییرات جهت رفع کندی بکنید.
    به نظرم اینجوری بهتره تا اینکه یک راست خِر وردپرس رو بگیریم.
    قبلا یه سرویس آنلاین بود که سرویسی شبیه این ابزار کروم انجام می داد، خاصیتش این بود که Route کوتاهتری به وب سرور ها داشت و پهنای باند مناسب این کارو، که اسمو آدرسش یادم رفته!

بـ.ر تـ.ر یـ.ـن - Mostafa
  • امین

آفلاین
    عضو
    ۹ مهر ۱۳۸۹ - ۲۳:۳۸

amineng گفت:

سلام دوستان
    خواستم ببینم این مشکلی که مطرح میکنید فقط مربوط به ورد پرس تک کاربره میشه؟
    اگه وردپرس چند کاربره این مشکل رو داره میشه روشتن کنید که دقیقا همه وبلاگهایی که با اون میسازند دچار مشکل میشن یا وبلاگ اصلی یا ...
    ممنون میشم این موضوع رو باز کنید که مشکل برای کدوم ها پیش میاد؟
    با تشکر

دوستا مثل اینکه سوال من جا موند
    ممنون میشم نظرتون رو در این مورد بگید

• محمدرضا

آفلاین
    عضو
    تعداد نوشته‌ها: ۲۸
    ۱۰ مهر ۱۳۸۹ - ۰۸:۴۹

حجم دیتابیس سایت من با تقریبا 1100 پست به 63.5 مگابایت رسید. آیا این حجم برای وردپرس عادی هست یا اینکه برای سایت بنده مشکلی پیش اومده؟

• Mostafa

آفلاین
    ناظم
    ۱۰ مهر ۱۳۸۹ - ۱۱:۰۷

دوستا مثل اینکه سوال من جا موند
    ممنون میشم نظرتون رو در این مورد بگید

خب فکر کنم وردپرس به همه یه میزان استفاده از منابع بده و اگر وردپرس اصلی فشار به سرور بیاره زیر مجموعه ها هم همینطوری باشه.
    یا شاید هم هرکدوم که افزونه بیشتری استفاده کنن و فشار بیشتری به سرور میارن.

حجم دیتابیس سایت من با تقریبا 1100 پست به 63.5 مگابایت رسید. آیا این حجم برای وردپرس عادی هست یا اینکه برای سایت بنده مشکلی پیش اومده؟

اول بررسی کنید ببینید هرکدوم از جدول ها چقدر حجم اشغال کردن.
    با 1100 تا نوشته معمولا تیبل wp_post باید حدود 20 مگابایت باشه که کمپرسور شده اش می شه حدود 2 الی 3 مگ!
    این سوال رو توی موضوع دیگه ای مطرح می کردید بهتر بود ;)

درباره‌ی این موضوع

برچسب‌ها