انجمن

مشکل فقط نبود RTL.CSS نیست  (۸ نوشته)

• کاربر

آفلاین
    عضو
    تعداد نوشته‌ها: ۷۸
    # نوشته شده: ۱۵ سال پیش
    ۱۱ تیر ۱۳۸۷ - ۱۵:۱۹

مشکل فقط نبود فایل rtl.css نیست و با وجود rtl.css هم همه چیز حل نمی شود. چرا اینقدر این موضوع بزرگ شده است؟ اینکه نباید به فایل style.css دست بزنیم و برای تغییر پوسته حتمن باید تغییرات را در یک فایل جداگانه ذخیره کنیم.

اگر به قسمت پوسته ها در wp-persian.com برید می بینید که بسیاری از پوسته ها دارای اشکال هستند، و بدون هیچ توجهی در این بخش قرار گرفتند.

اگر موضوع استاندارد (صحیح) عمل کردن برای ویرایش پوسته ها باشد، باید بسیاری از پوسته های موجود در قسمت "پوسته ها" را حذف کنید، از نوع قلم هایی که هیچ مطابقتی با پوسته ندارد تا تصاویری که اصلن قرینه نشده اند و فقط و فقط یک ترجمه ساده شدند. خیلی از ترجمه ها و یا تقییراتی را هم که بعضی مترجم ها/ویرایشگر ها روی پوسته ها می دهند به صورت سلیقه ای است! بیشتر پوسته های موجود در بخش پوسته های wp-persian.com نیز به صورت کاملن غلط آماده شده اند.

یک نویسنده پوسته، تراز کردن ستون ها و متن ها را بر اساس زبان خود و تا حد امکان زیباتر شدن پوسته در نظر می گیرد. تصاویر طراحی شده موجود در پوسته بر اساس تراز متن و ستون های پوسته آماده شده است، به همین دلایل، ما نیز باید پوسته را به شکل و زبان خود برگردانیم.

مشکل فقط rtl.css نیست. اگر فقط قرار باشد یک فایل rtl.css به عنوان استاندارد کار ترجمه/آماده کردن یک پوسته قرار گیرد، بسیاری از پوسته های زیبا، هنری یا حرفه ای را نمی توانیم برای فارسی زبانان آماده کنیم.

هنوز هم به لزوم فایل rtl.css فکر می کنید؟!!

• navid

آفلاین
    ناظم
    تعداد نوشته‌ها: ۲۷۱۸
    ۱۱ تیر ۱۳۸۷ - ۱۵:۵۸

در اینکه خیلی از پوسته ها مطابق استاندارد نیست شکی نیست ولی من نمی فهمم مشکل شما با فایل rtl.css چیه ... این شاید ساده ترین قسمت رعایت استاندارد ها باشه ...

• martianboy

آفلاین
    عضو
    تعداد نوشته‌ها: ۱۱۳
    ۱۱ تیر ۱۳۸۷ - ۱۶:۱۵

خوب چه فرقی داره style.css رو دست بزنیم یا rtl.css بنویسیم؟ :) این rtl.css بیشتر برای اینه که تم زیاد دست‌کاری نشه و فارسی‌سازی به صورت یه بسته‌ی جداگونه ارائه بشه که شامل دوتا فایل زبان و استایل‌شیت باشه. که بیشتر توی اصول طراحی و توسعه‌ی نرم‌افزار مطرح می‌شه. یعنی سیستم به صورت اجزاء جداگونه‌ای طراحی بشه که با نبود یکی از اجزاء اضافی، بتونه به کار خودش ادامه بده.

ولی همیشه امکان انجام این کار نیست:

خیلی از تم‌ها برای ترجمه با فایل mo آماده‌سازی نشده‌ن؛ یعنی توابع _e و __ درشون به کار نرفته. حالا اگه ما بخوایم فارسی‌سازی کنیم، در هر صورتی مجبوریم پوسته رو دست‌کاری کنیم؛ چه با اضافه‌کردن __ و _e دور هر متنی که توی پوسته نشون داده می‌شه، و چه با فارسی کردن اون متن‌ها توی خود پوسته.

علاوه بر این، استایل‌شیت بعضی پوسته‌ها برای همون مارک‌آپ نوشته شده. یعنی نویسنده‌ی پوسته اومده HTML و CSSش رو برای هم و با هم طراحی کرده. ولی وقتی که بخوایم اون پوسته رو برگردونیم و برای فارسی آماده‌ش کنیم، دست‌کاری css تنها فایده نداره چون با HTML نوشته‌شده نمی‌خونه. بنابراین بازم مجبوریم HTML رو به صورت جزئی ویرایش کنیم یا کلا بازنویسی انجام بدیم.

نهایتاً این که rtl.css یا style.css، مسئله این نیست!

• کاربر

آفلاین
    عضو
    ۱۱ تیر ۱۳۸۷ - ۱۸:۳۹

به navid،
    برای اینکه در تمام پوسته ها به راحتی نمی توان با اضافه کردن یک فایل rtl.css پوسته را به طور صحیح فارسی کرد، یعنی فایل style.css روی پوسته تاثیر می گذارد و این اصلاح نیازمند زمان بیشتری است، در صورتی که ویرایش فایل style.css نیاز به زمان بسیار کمتری است و به راحتی می توان هر نوع پوسته ای را کاملا به فارسی برگرداند و آماده کرد. شاید به همین دلیل است که در بخش پوسته های همین سایت، بسیاری از پوسته ها به صورت تقریبن دست نخورده و فقط ترجمه شده هستند. چرا باید اینگونه باشد؟

(
    یک نویسنده پوسته، تراز کردن ستون ها و متن ها را بر اساس زبان خود و تا حد امکان زیباتر شدن پوسته در نظر می گیرد. تصاویر طراحی شده موجود در پوسته بر اساس تراز متن و ستون های پوسته آماده شده است، به همین دلایل، ما نیز باید پوسته را به شکل و زبان خود برگردانیم.
    )

در ضمن از تمام این موارد، طرح زیبای یک پوسته و آماده کردن آن به طور کامل به فارسی (مانند ستون ها، حالت قرارگیری تصاویر) دست کشیدید و به یک فایل rtl.css چسبیدید!

گفتید ساده ترین رعایت قسمت استاندارد شاید همین باشد، یعنی راست به چپ.
    شما پوسته را برای فارسی زبانان ترجمه و آماده می کنید یا فقط برای اینکه ترجمه کرده باشید؟! (در بالا گفتم، آنطوری که می توان از طریق فایل style.css یک پوسته را ترجمه/آماده کرد، نمی توان با اضافه نمودن فایل rtl.css آن کار را در تمام (هر نوع پوسته ای) پوسته ها به کار برد، ویرایش خود style.css بسیار سریعتر، ساده تر و مطمئن تر انجام خواهد شد - تصاویر را چه؟، به اندازه rtl.css مهم نیستند؟!)

به martianboy،
    {خوب چه فرقی داره style.css رو دست بزنیم یا rtl.css بنویسیم؟
    نهایتاً این که rtl.css یا style.css، مسئله این نیست!}
    ،
    پاسخ شما را در بالا دادم.

به هر حال برای من کمی سخت است که یک فایل rtl.css بنویسم! و مفهومی برایم ندارد که وقتی آیکون ها یا تصاویر طراحی شده یک پوسته را قرینه می کنیم، رعایت یک rtl.css اینقدر مهم باشد.

پوسته هایی که ترجمه و آماده می کنم بدون فایل rtl.css است، آیا پوسته ها را برای wp-persian.com بفرستم؟

• navid

آفلاین
    ناظم
    ۱۱ تیر ۱۳۸۷ - ۱۹:۵۰

دوست عزیز با rtl.css همه کاری می شه کرد ... می تونم بپرسم چه تداخلی پیش میاد ؟
    لطفا باز تر کنید ... نمونه بگید ... چه پوسته ای انقدر ضعیفه و چرا ....

• کاربر

آفلاین
    عضو
    ۱۱ تیر ۱۳۸۷ - ۲۰:۵۸

ممنونم آقا نوید.
    البته پوسته ضعیف نیست، کار من ضعیفه :)
    بله، در حال حاضر دارم پوسته "ElegantBlue" را ترجمه و آماده می کنم. وقتی فایل rtl.css را در کنار فایل style.css قرار می دهم، نوار جستجوی بالای صفحه از سمت راست به چپ کشیده می شود، یعنی نوار زیرین جعبه جستجو که به رنگ نارنجی است. در حالی که اگر همین تغییرات را در خود style.css انجام دهم هیچ مشکلی نیست و آماده کردن یک پوسته بسیار سریعتر انجام می شود.

پوسته قبلی هم که برای وردپرس فارسی فرستادم (bluebird. این پوسته نیز ابتدا بدون فایل rtl.css بود، بعد به گفته آقا علی، و برای پذیرفتن آن در بخش پوسته ها، فایل rtl.css را برای آن آماده کردم و مجدد فرستادم. این پوسته هنوز در بخش پوسته ها قرار نگرفته است) مشکلی مانند این (ElegantBlue) داشت، اما توانستم مشکل آن را حل کنم.

فایل rtl.css آماده شده (مشکل: نوار زیرین جعبه جستجو کشیده می شود):

body {
      direction: rtl;
    	font-size: 12px;
    	font-family: Tahoma, Arial;
    	}
    body * {
      direction: rtl;
    }
    h1, h3 {
    	font-family: Arial, Times New Roman;
    	font-size: 22px;
    	}
    h2 {
    	}
    h6 {
    	font-size: 15px;
    	}
    #container {
    	text-align: right;
    	}
    #header .title {
    }
    #header .title a {
    }
    #header .description {
    }
    .searchform {
    	background: #FF8800 url(images/search.jpg) bottom left no-repeat;
    		padding: 4px;
    	position: absolute;
    	float: left;
    	left: 0px;
    }
    .searchform .s {
    }
    #menu {
    	text-align: left;
    	bottom: 0px; left: 0px;
    	}
    #menu li {
    	float: right;
    	margin: 0px 0px 0px 4px;
    	}
    #menu ul li a {
    	}
    #content {
    	}
    #content p{
    	font-size: 12px;
    	}
    #content p img{
    	padding: 0px 0px 15px 5px;
    	}
    #content ol {
    	padding: 0px 30px 10px 0px;
    	}
    #content ul li {
    	padding: 5px 5px 0px 0px;
    	}
    blockquote{
    	margin: 0px 25px 0px 0px;
    	padding: 0px 10px 0px 25px;
    	border-right: 1px solid #cccccc;
    	}
    .nav-previous {
    }
    .nav-next {
    }
    .nav-previous a {
    	padding-right: 18px;
    	background: url(images/arrow-right.gif) 0px 6px no-repeat;
    }
    .nav-next a {
    	padding-left: 18px;
    	background: url(images/arrow-left.gif) left 6px no-repeat;
    }
    .comment-body {
    	border-right: 1px solid #D3D3D3;
    	border-left: 1px solid #D3D3D3;
    }
    #sidebar {
    	margin: 14px 25px 10px 0px; padding: 0px 25px 0px 0px;
    }
    #sidebar p img {
    	margin: 0px 7px 0px 0px;
    }
    #l_sidebar {
    }
    #l_sidebar ul li ul li ul li a, #l_sidebar ul li ul li ul li a:visited {
    	padding: 5px 10px 5px 3px;
    }
    #r_sidebar {
    }
    #r_sidebar ul li ul li ul li a, #r_sidebar ul li ul li ul li a:visited {
    	padding: 5px 3px 5px 10px;
    }
    #text-link-ads {
    	text-align: right;
    	}
    #footer {
      font-size: 11px;
    }

در این پوسته نیز باید یک رده (class) جداگانه برای بخش نظرات ایجاد کنم، هم در فایل "rtl.css" و هم در "comments.php". چرا که متن داخل جعبه نوشتن دیدگاه ها، با قلمی غیر از "tahoma" و "arial" نمایش داده می شود.
    (سوال دیگر من درباره ترجمه کردن یک پوسته: آیا لازم است پوسته ای را که از استاندارد های "__" و "e_" استفاده می کند، آنهایی را که تعریف شده است، مجددا تعریف و ترجمه کنم به طوری که ترجمه شده آن ها در فایل fa_IR موجود باشد؟)

• navid

آفلاین
    ناظم
    ۱۱ تیر ۱۳۸۷ - ۲۱:۰۷

مشکل شما اینه که مثلا در فایل style.css دستور right:0; وجود داره بعد شما کردینش left:0; و درست کار کرده ولی وقتی به فایل rtl.css دستور left:0; رو اضافه می کنید کار نمی کنه ( یا با مشکل کار می کنه ).
    این مشکل هم برمی گرده به اینکه شما باید دستور right:0 رو خنثی کنید بدین صورت : right:auto; ( در فایل rtl.css )

در این پوسته نیز باید یک رده (class) جداگانه برای بخش نظرات ایجاد کنم، هم در فایل "rtl.css" و هم در "comments.php". چرا که متن داخل جعبه نوشتن دیدگاه ها، با قلمی غیر از "tahoma" و "arial" نمایش داده می شود.

شما می تونید با همون css و زیر مجموعه و تگ و اینا بدون دستکاری در کدهای خود قالب این استایل رو بهش بدید... اگه آدرس لایو برای قالب داشته باشید بهتر می شه راهنمایی کرد ....

• کاربر

آفلاین
    عضو
    ۱۱ تیر ۱۳۸۷ - ۲۳:۲۵

از راهنمایی شما متشکرم (navid).

درباره‌ی این موضوع

برچسب‌ها