انجمن

• mazdakam

آفلاین

تعداد نوشته‌ها: ۱۴۵۳
    # نوشته شده: ۱۶ سال پیش
    ۲۰ شهریور ۱۳۸۶ - ۰۰:۲۴

گفت‌وگو کنید

• mahyar

آفلاین
    عضو
    تعداد نوشته‌ها: ۴۳
    ۲۰ شهریور ۱۳۸۶ - ۰۲:۲۲

در راستای ارج نهادن به زبان پارسی، به جای واژه‌ی بیگانه‌ی متن‌باز ، واژه‌ی هسته جدا پیشنهاد می‌شود به دو دلیل:
    1- Source در این کلمه به معنای هسته است نه متن
    2- نرم‌افزارهای open source از هسته و پوسته‌ی جدا از از هم ساخته شده‌اند (برعکس دیگر نرم‌افزار‌ها) برای مثال لینوکس از پوسته و هسته‌ی جدا از هم تشکیل شده اما ویندوز این طور نیست و یک پارچه است.

• lukadium

آفلاین
    عضو
    تعداد نوشته‌ها: ۸۲
    ۲۰ شهریور ۱۳۸۶ - ۰۴:۴۷

متن باز واژه خوبیه ولی شاید با بازی کردن با متن اشتباه بشه!
    به نظرم متن آزاد بهتره

• گناهکار

آفلاین
    کلیددار
    تعداد نوشته‌ها: ۳۵۳۵
    ۲۰ شهریور ۱۳۸۶ - ۰۶:۳۴

معادل‌های زیادی واسه‌ی opensource تو فارسی وجود داره٬ بهتره اونایی که لینوکس‌کار هستن بیان بهترین رو انتخاب کنن!

2- نرم‌افزارهای open source از هسته و پوسته‌ی جدا از از هم ساخته شده‌اند (برعکس دیگر نرم‌افزار‌ها) برای مثال لینوکس از پوسته و هسته‌ی جدا از هم تشکیل شده اما ویندوز این طور نیست و یک پارچه است.

اینو از روی کدوم مدرک می‌گی که برنامه‌ی opensource الزامن از هسته و پوسته‌ی جدا تشکیل شده؟!!

• mazdakam

آفلاین

۲۰ شهریور ۱۳۸۶ - ۱۱:۰۶

من یک توضیحی بدم برای متن‌باز

متن در این‌جا منظور نوشته نیست بلکه متن یا درون یک چیزی هستش مثلا می‌گن در متن فلان چیز بودن یعنی در درون فلان چیز بودن
    باز هم که معلومه همون Open هستش

خیلی بخواهیم فارسیش کنیم درون‌باز هم می‌شه گفت

اون مشکل اشتباه گرفتن باز رو با بازی می‌شه با ساختن تکیب مقلول درستش کرد یعنی بگیم

بازمتن

متن‌آزاد خوبه ولی خوش‌آوا نیستش چون دو تا الف باعث شده که واژه سه بخشی بشه

• martianboy

آفلاین
    عضو
    تعداد نوشته‌ها: ۱۱۳
    ۲۰ شهریور ۱۳۸۶ - ۱۲:۲۱

1- Source در این کلمه به معنای هسته است نه متن

۱- نه Source به معنای دقیق منبع و مبدآ هر چیزی هستش. لزوما هم مثل میوه از هسته نیست! در اینجا به معنای مبدأ پیدایش یک نرم‌افزاره که در واقع کدش باشه. هسته بیشتر به جای Kernel به کار می‌ره.

2- خود لینوکس بله هسته‌ش جداس و محیط‌های گرافیکیش هم جدا. ولی این ربطی به اپن‌سورس نداره. من اگه توی ویندوز هم یه برنامه بنویسم و کدشو روی در دسترس عموم قرار بدم یه برنامه‌ی اپن‌سورس نوشته‌م. به علاوه، در مورد برنامه‌های تحت وب اپن‌سورس چی می‌تونیم بگیم؟ اینا که دیگه هسته و پوسته ندارن. مثلا وردپرس.

به طور کلی چیزی که من شنیده‌م تا به‌حال در مورد کد برنامه‌ها، می‌گن متن برنامه. برنامه‌های تحت ویندوز هم بیشتر به برنامه‌های سورس بسته معروفن. و «متن‌باز» یا مقلوبش «متن‌باز» می‌تونه معادل خوبی برای open source باشه. علاوه بر این که بیشتر این عبارت جا افتاده بین عموم. (مزدک مقلول منظورت مقلوب بود دیگه؟ :D)

• lukadium

آفلاین
    عضو
    تعداد نوشته‌ها: ۸۲
    ۲۰ شهریور ۱۳۸۶ - ۱۲:۲۷

بازمتن قشنگ شد.

• mazdakam

آفلاین

۲۰ شهریور ۱۳۸۶ - ۱۲:۴۳

مزدک مقلول منظورت مقلوب بود دیگه؟ :D

آره :-P

• mahyar

آفلاین
    عضو
    ۲۰ شهریور ۱۳۸۶ - ۱۳:۵۹

یک برنامه بدون پوسته فقط برای ماشین قابل فهمه و این پوسته است که ما با اون ارتباط برقرار می‌کنیم. وقتی شما یک نرم‌افزار رو مثلا به فرمت exe در می‌آرید در واقع سورس اون رو بسته‌اید. توجه کنید که نرم‌افزار رایگان با اپن سورس فرق داره. یه نرم‌افزار می‌تونه رایگان باشه ولی اپن سورس نباشه. از این جهت به این نرم‌افزار‌ها می‌گن اوپن سورس که کد‌های آن (حالا به هر زبان برنامه‌نویسی) در دسترسه و می‌شه به دلخواه اون رو تغییر داد.

• mahyar

آفلاین
    عضو
    ۲۰ شهریور ۱۳۸۶ - ۱۴:۰۱

به نظر من متن معنی خوبی نمی‌ده و من فکر می‌کنم کلمه‌ی هسته مفهوم دقیق رو می‌رسونه، حالا چه هسته باز یا جدا

• mazdakam

آفلاین

۲۰ شهریور ۱۳۸۶ - ۱۵:۱۵

ولی قبول داری که هسته مفهومی غیر مستقیم هستش برای سورس؟

• Behnam

آفلاین
    عضو
    تعداد نوشته‌ها: ۲۶۳
    ۲۰ شهریور ۱۳۸۶ - ۱۵:۲۵

متن باز خوبه به نظر منم .

• martianboy

آفلاین
    عضو
    ۲۰ شهریور ۱۳۸۶ - ۱۵:۳۵

مهیار جان. هر برنامه‌ای رو که کامپایل کنی سورسش بسته می‌شه! فرقی نمی‌کنه که توی پلت‌فرم لینوکس باشه یا ویندوز. مثلا پکیج‌های rpm یا deb رو شما از اینترنت دانلود و نصب می‌کنی روی لینوکست اینا که سورس توشون نیست. اینا کامپایل‌شده‌ن و به صورت بسته در اومدن تا راحت نصب بشن. این پکیج‌ها اگه سورسشون جایی در اختیار همه نباشه دیگه بهشون نمی‌گن اپن‌سورس. ربطی هم به رایگان بودنشون نداره.
    وقتی به یه برنامه می‌گن اپن‌سورس که خود نویسنده‌ش علاوه بر صورت کامپایل‌شده سورس‌کد برنامه رو هم در دسترس همه قرار بده.

ولی قبول داری که هسته مفهومی غیر مستقیم هستش برای سورس؟

من که قبول ندارم چون اصلا مفهوم سورس رو نداره چه مستقیم چه غیر مستقیم. هسته یعنی بخش اصلی و مرکزی یه سیستم که بقیه‌ی بخش‌ها روی اون سوار می‌شن و کار می‌کنن. هسته خودش سورس داره!! کرنل لینوکس خودش سورس داره.

• mazdakam

آفلاین

۲۰ شهریور ۱۳۸۶ - ۱۹:۱۲

من که قبول ندارم چون اصلا مفهوم سورس رو نداره چه مستقیم چه غیر مستقیم. هسته یعنی بخش اصلی و مرکزی یه سیستم که بقیه‌ی بخش‌ها روی اون سوار می‌شن و کار می‌کنن. هسته خودش سورس داره!! کرنل لینوکس خودش سورس داره.

سورس می‌شه چشمه یا سرچشمه به فارسی و منبع و منشا به عربی کلا یعنی اون چیز اصلی که موجب ‍پیدایش چیز کنونی شده مهیار هم منظورش اینه که چون هسته (سورس) سازنده‌ی برنامه هست می‌تونیم به سورس بگیم هسته مثل هسته‌ی میوه‌ها که سازنده‌ی کل میوه هستند و اول هسته و دانه وجود داشته و پس از اون کل میوه درست شده
    واسه همین گفت غیر مستقیم ولی تعبیر خوبیه

• mahyar

آفلاین
    عضو
    ۲۱ شهریور ۱۳۸۶ - ۰۲:۱۵

مهیار جان. هر برنامه‌ای رو که کامپایل کنی سورسش بسته می‌شه! فرقی نمی‌کنه که توی پلت‌فرم لینوکس باشه یا ویندوز. مثلا پکیج‌های rpm یا deb رو شما از اینترنت دانلود و نصب می‌کنی روی لینوکست اینا که سورس توشون نیست. اینا کامپایل‌شده‌ن و به صورت بسته در اومدن تا راحت نصب بشن. این پکیج‌ها اگه سورسشون جایی در اختیار همه نباشه دیگه بهشون نمی‌گن اپن‌سورس. ربطی هم به رایگان بودنشون نداره.
    وقتی به یه برنامه می‌گن اپن‌سورس که خود نویسنده‌ش علاوه بر صورت کامپایل‌شده سورس‌کد برنامه رو هم در دسترس همه قرار بده.

نوشته‌ی من هم چنیم مفهومی داشت، شاید درست دقت نکرده‌اید.

• mahyar

آفلاین
    عضو
    ۲۱ شهریور ۱۳۸۶ - ۰۲:۲۴

من منظورتون رو درست نمی‌فهمم هسته خودش سورس داره یعنی چی؟ هسته‌ی نرم‌افزار تشکیل شده از یه سری کد که در موقع اجرا توسط مترجم به زبان ماشین ترجمه می‌شن که در انگلیسی می‌گن source code حالا شما برداشتتون از هسته چیه نمی‌دونم!

• martianboy

آفلاین
    عضو
    ۲۱ شهریور ۱۳۸۶ - ۰۷:۲۲

سورس میشه چشمه یا سرچشمه به فارسی و منبع و منشا به عربی کلا یعنی اون چیز اصلی که موجب پیدایش چیز کنونی شده مهیار هم منظورش اینه که چون هسته (سورس) سازندهی برنامه هست میتونیم به سورس بگیم هسته مثل هستهی میوهها که سازندهی کل میوه هستند و اول هسته و دانه وجود داشته و پس از اون کل میوه درست شده

آخه مسئله اینه که تعبیر من از هسته با تعبیر مهیار از هسته متفاوته. فقط همین. من می‌گم هسته معادل kernelه مهیار میگه معادل یه چیزی مثل seed یا مشابهش.

از اونجایی که ما داریم درباره‌ی برنامه‌نویسی صحبت می‌کنیم من seed رو توی این بحث وارد نمی‌دونم. ما توی برنامه‌نویسی یه سورس‌کد داریم یه برنامه‌ی کامپایل‌شده. به هیچ کدوم از این دوتا هم «مستقیما» نمی‌گیم کرنل. کرنل رو من در مفهوم core هم به کار می‌برم اینجا. هر دو معنی هسته و بخش درونی و اساسی یه سیستم می‌دن. core یه نرم‌افزار چون بخشی از خود نرم‌افزاره بنابراین «سورس‌کد» داره و «کامپایل» می‌شه.

هسته‌ی نرم‌افزار تشکیل شده از یه سری کد که در موقع اجرا توسط مترجم به زبان ماشین ترجمه میشن که در انگلیسی میگن source code حالا شما برداشتتون از هسته چیه نمیدونم!

بخش اولش رو درست می‌دونم بخش دومش رو نه. همون‌طور که هر دو گفتیم هسته‌ی نرم‌افزار تشکیل شده از یه سری کد. خوب بیایم یه مثال از یه برنامه بزنیم.

فرض کنیم می‌خوایم یه برنامه‌ی بزرگ بانک اطلاعاتی تحت شبکه بنویسیم. خوب این برنامه چه بخش‌هایی داره؟ یه سری کلاس‌ها و بخش‌های داخلی داره مثلا کلاس‌های کار با دیتابیس و کلاس‌های کنترل انتقال اطلاعات توی شبکه. یه سری بخش‌های میانی و توابع کمکی داره و یه سری بخش‌های بیرونی که رابط کاربره.

شما نام مورد نظرتون رو برای این بخش‌ها به من بگید تا بهتر مشخص بشه در مورد چی بحث می‌کنیم. مثلا گفتید هسته و پوسته. هسته و پوسته رو اینجا برای من مشخص کنید. تا بعد ادامه بدیم.

• mazdakam

آفلاین

۲۱ شهریور ۱۳۸۶ - ۰۹:۵۹

کلا هم من قبول دارم که هسته و به core یا کرنل باید گفت

• mahyar

آفلاین
    عضو
    ۲۲ شهریور ۱۳۸۶ - ۰۲:۲۷

آخه مسئله اینه که تعبیر من از هسته با تعبیر مهیار از هسته متفاوته. فقط همین. من می‌گم هسته معادل kernelه مهیار میگه معادل یه چیزی مثل seed یا مشابهش.

هسته‌ی میوه رو مزدک به عنوان مثال معرفی کرده و فکر نمی‌کنم هسته‌ی میوه هیچ ربطی به هسته‌ی نرم‌افزار داشته باشه.

فرض کنیم می‌خوایم یه برنامه‌ی بزرگ بانک اطلاعاتی تحت شبکه بنویسیم. خوب این برنامه چه بخش‌هایی داره؟ یه سری کلاس‌ها و بخش‌های داخلی داره مثلا کلاس‌های کار با دیتابیس و کلاس‌های کنترل انتقال اطلاعات توی شبکه. یه سری بخش‌های میانی و توابع کمکی داره و یه سری بخش‌های بیرونی که رابط کاربره.

شما نام مورد نظرتون رو برای این بخش‌ها به من بگید تا بهتر مشخص بشه در مورد چی بحث می‌کنیم. مثلا گفتید هسته و پوسته. هسته و پوسته رو اینجا برای من مشخص کنید. تا بعد ادامه بدیم.

من فکر می‌کنم شما مثال خیلی پیچیده‌ای زدید. بیان کمی کلی‌تر و ساده‌تر به موضوع نگاه کنیم. مثلا من لینوکس رو مثال می‌زنم. می‌دونیم که لینوکس از دو بخش تشکیل شده، یه پوسته برای مثال Gnome و کرنل لینوکس که من به اون می‌گم هسته.

• martianboy

آفلاین
    عضو
    ۲۲ شهریور ۱۳۸۶ - ۰۳:۵۷

ببینید لینوکس یه برنامه‌س. و شما هم فقط همین یه برنامه رو مثال می‌زنی و میگی برنامه‌های اپن‌سورس هسته و پوسته‌شون جداس در صورتی که نه برنامه‌های خیلی خیلی کمی هستن که هسته و پوسته‌ی جدایی دارن. هسته‌ی لینوکس بله هسته گفته می‌شه و فکر میکنم مفهوم مشابهی از هسته‌ی لینوکس توی ذهنمون باشه. ولی این یه قانون کلی روی همه‌ی نرم‌افزارهای اپن‌سورس نیست که مثلا هر برنامه‌ی اپن سورس یا حداقل تحت لینوکسی باید هسته‌ش جدا باشه و پوسته‌ش جدا. چه برنامه‌های دیگه‌ای رو می‌تونید در این زمینه مثال بزنید؟

به هر حال بهتره زیاد این تاپیک رو منحرف نکنیم فکر کنم ملت دیگه دارن شاکی می‌شن. :-D

آقا روز از نو روزی از نو: بازمتن! :D

• mazdakam

آفلاین

۲۶ شهریور ۱۳۸۶ - ۰۲:۱۰

روی بازمتن توافق هستش

• کیا طاهری

آفلاین
    عضو
    تعداد نوشته‌ها: ۱۱۸
    ۲۶ شهریور ۱۳۸۶ - ۱۲:۵۹

متن باز.

• navid

آفلاین
    ناظم
    تعداد نوشته‌ها: ۲۷۱۸
    ۲۶ شهریور ۱۳۸۶ - ۱۴:۲۴

متن باز

• علی ایرانی

آفلاین
    ناظم
    تعداد نوشته‌ها: ۷۸۶
    ۳ مهر ۱۳۸۶ - ۱۷:۳۲

بازمتن

• mazdakam

آفلاین

۳ مهر ۱۳۸۶ - ۱۷:۳۷

بازمتن: ۴ رای
    متن باز: ۲ رای
    هسته جدا: ۱ رای
    آزاد متن: ۰ رای

• shahvar

آفلاین
    عضو
    تعداد نوشته‌ها: ۲۶۶
    ۳ مهر ۱۳۸۶ - ۲۳:۱۴

متن باز

• علی ایرانی

آفلاین
    ناظم
    تعداد نوشته‌ها: ۷۸۶
    ۴ مهر ۱۳۸۶ - ۰۱:۱۹

خواهشا دوستان نظرات منطقی بدن و اگر براشون مقدور دلیل رایشون رو هم بیان کنند
    چرا که احساس میشه یه نوع لج و لج بازی الکی رخ داده تو انجمن

درباره‌ی این موضوع

برچسب‌ها

هیچ برچسبی نیست.