انجمن

سنگ وردپرس را این قدر به سینه نزنید.  (۱۴ نوشته)

• Hobab

آفلاین
    عضو
    تعداد نوشته‌ها: ۶
    # نوشته شده: ۱۶ سال پیش
    ۲۵ شهریور ۱۳۸۶ - ۱۶:۰۳

سلام دوستان

من یه عرضی داشتم,البته امیدوارم هیچ کس ناراحت نشه,چون نگاه من خیرخواهانه است و نمی خوام موجبات ناراحتی هیچ کدام از دوستان را فراهم بیارم.

به نظر من ادامه کار گروه وردپرس فارسی به این صورت دارای چندین مشکل اساسی است.

1-من اصلا با توسعه نرم افزارهای اوپن سورس مشکلی ندارم و بسیار هم مایل هستم,اما این کاری این تیم انجام میده به نظر من توسعه نیست،شما فقط میاید بسته ها و پچ های این سیستم را فارسی می کنید,یا حداکثر کاری در همین حدود

2-با ارائه این سسیتم به این صورت خیلی ها دچار توهم بی جا شده اند,درسته که این سیستم بسیار کم اشکال ,اما بعضی ها با ارائه تعریف های دور از واقع از این سیستم ,دیواری از قدرت را برای این سیستم ساختند که به این راحتی شکستنی نیست.

3-برگزاری مسابقاتی چون فارسی کردن قالب برای این سیستم ,مقداری گزاف به نظر میاد.چون عملا این کار هیچ پیشرفتی را برای فردی که قالب را فارسی می کنه ,نداره.

( با این روند حتما در آینده مشاهده خواهد شد که افرادی برای تبلیغ لباس این تیم را پوشیدند و شما آن ها را می بینید. )

ای کاش,دوستانی که برای بالاآوردن این سایت از اول تابستان زحمت کشیده بودند,همتشان را برای کار دیگری مانند توسعه هسته سیستم وردپرس یا هر سیستم قدرتمند دیگری,به صورت مستقل, گمارده بودند و در انتهای این تابستان اون سیستم با نام جدید بالا اومده بود.

می دونید مشکل اساسی من با این قضیه اینه که,این کار هیچ پیشرفت مثمن ثمری را برای ایرانیان نداره.مثلا اگر فردا ( به عنوان مثال )تیم توسعه وردپرس با مشکلی مواجه بشه و دیگه طبق هر شرایطی این سیستم را گسترش نده ,آیا شما عزیزان به این کار مبادرت می ورزید؟

حال آنکه اگر سیستم مال خودمان باشه,می تونیم اون را در گستره وب به صورت جهانی عرضه کنیم,حرف من شروع همه چیز از صفر نیست,حرف من قطع وابستگی به صورت مستقیم است.

ممنون از اینکه وقت گذاشتید و نوشته بنده کمترین را مطالعه کردید.با کمال میل آماده شنیدن نظرات شما هستم.

• mazdakam

آفلاین

تعداد نوشته‌ها: ۱۴۵۳
    ۲۵ شهریور ۱۳۸۶ - ۱۷:۳۸

باید دید که هدف چیه
    برای شروع شما اهدافی رو که دارید بیان کنید بعد ببینیم که ایا روشی که ما پیش گرفته‌ایم سا شما پیشنهاد می‌کنید کدومشون بهتر و آسون‌ةر به هدف ما رو می‌رسونه

من تو نوشته‌ی شما هدفی ندیدم

اما هدف ما چیست:

هدف ما ساختن یک بستر مناسب برای همه‌ی کاربران فارسی‌زبان است که بتونند به آسانی توی وب بنویسند و افکار و نوشته‌هاشون رو به دیگران نمایش بدهند بدون نیاز به دانش فنی بالا

برای رسیدن به این هدف ۲ تا راه وجود داشت
    اختراع دوباره‌ی چرخ
    یافتن یک سیستم خوب و بومی‌سازی اون

ما راه دوم رو برگزیدیم و اصطلاحا از استفاده‌ی مجدد یا بازبه‌کارگیری این سیستم بهره بردیم که بازمتن هم بود و برای همین منظور ساخته شده بود

راه اول پرهزینه و کم بازده بود و به نتیجه نمی‌رسید و حتی نیازش هم احساس نمی‌شد! واقعا چه نیازی هست برای اختراع دوباره‌ی چرخ؟

نیوتن می‌؛وید اگر من توانستم چیزهایی ببینم بر شاخ غول‌هایی چون بطلمیوس ایستاده‌ام

برای بومی سازی:
    باید محیط گرافیکی یا رابط گرافیکی فارسی می‌شد که انجام شده
    تاریخ جلالی افزوده می‌شد که این کار هم شده
    پوسته‌هایی مناسب نوشتار فارسی درست می‌شد که شده

همه‌ی این کارها موجب گسترش محبوبیت بین کاربران خواهد شد و همچنین با گسترش پوسته‌ها و افزونه‌های فارسی شده عملا موجب راحتی یک کاربر فارسی زبان خواهد شد

که با این حساب ما رو به هدفمون نزدیک می‌کنه

در اون مورد هم که گفتید اگر روزی تیم اصلی وردپرس کارش رو ادامه نداد چه کار می‌:نید اصلا جای نگرانی است چون:
    به احتمال بسیار قوی این اتفاق نمی‌افته و اگر هم افتاد ما یا تیم دیگری پیدا می‌شه که راهش رو ادهمه بده همونطور که خود وردپرس هم ادمه پروژه‌ی b2 هستش شما نگران زمین موندن وردپرس چون سیستم بازمتن هستش و مشکلی براش پیش نمیاد

با ارائه این سسیتم به این صورت خیلی ها دچار توهم بی جا شده اند,درسته که این سیستم بسیار کم اشکال ,اما بعضی ها با ارائه تعریف های دور از واقع از این سیستم ,دیواری از قدرت را برای این سیستم ساختند که به این راحتی شکستنی نیست.

خوب این رو هم که نتونستم ربطش رو به موضوع و عوانی که زدید بفهمم
    در کل باید محدوده‌ی کاربرد هر سیستمی مشخص باشه دیگرانی هم که تعاریف غیر واقع داده‌آند اشتباه کرده‌اند و کسانی هم که اون تعاریف رو باور کرده‌آند بیشتر اشتباه کرده‌آند
    هر سیستمی برای کار مشخصی طراحی شده و باید برای همون هدف به کار بره

-برگزاری مسابقاتی چون فارسی کردن قالب برای این سیستم ,مقداری گزاف به نظر میاد.چون عملا این کار هیچ پیشرفتی را برای فردی که قالب را فارسی می کنه ,نداره.

برگزاری مسابقات همونطور که گفتم موجب می‌شه که گزینه‌های بیشتری برای کاربران فارسی زبانب که دانش فنی ندارند بوجود بیاره و همین موجب آسایش کاربر خواهد شد ما قصدمون توسعه ی دانش کسی که پوسته‌ّا رو فارسی می‌:ند نیست اگر چه برای این‌:ه کار استاندادری در بیاد قوانینی رو برای این‌کار گذاشتیم که باید رعایت بشه

با این روند حتما در آینده مشاهده خواهد شد که افرادی برای تبلیغ لباس این تیم را پوشیدند و شما آن ها را می بینید.

اشکال این کار رو نتونستم بفهمم به نظر من اگر همچین اتفاقی بیفته نه تنها خوب هست بلکه ما از آن پشتیبانی می‌کنیم چون تبلیغی است برای به کارگیری بهترین سیستم وب‌»امه‌»ویسی بازمتن جهان

ما برای دست بردن توی هستته‌ی اصلی هنوز احساس نیاز نکردیم با توجه به ساختاری که وردپرس دارد می‌‌ةوان با نوشتن افزونه‌ها نیازهای احتمالی را پاسخ داد

• saeid

آفلاین
    عضو
    تعداد نوشته‌ها: ۱۳۹
    ۲۵ شهریور ۱۳۸۶ - ۱۷:۵۳

مزدک خیلی چیز ها رو توضیح داد. در کامل کردن صبحت مزدک:

1-من اصلا با توسعه نرم افزارهای اوپن سورس مشکلی ندارم و بسیار هم مایل هستم,اما این کاری این تیم انجام میده به نظر من توسعه نیست،شما فقط میاید بسته ها و پچ های این سیستم را فارسی می کنید,یا حداکثر کاری در همین حدود

این کار فقط برای شروع بود. با توجه به اینکه پروژه بزرگیه باید اول به کارهای مهمتر پرداخته بشه.

2-با ارائه این سسیتم به این صورت خیلی ها دچار توهم بی جا شده اند,درسته که این سیستم بسیار کم اشکال ,اما بعضی ها با ارائه تعریف های دور از واقع از این سیستم ,دیواری از قدرت را برای این سیستم ساختند که به این راحتی شکستنی نیست.

من خوب متوجه منظورتون نشدم ولی اگه منظورتون اینکه اغراق شده، من زیاد موافق نیستم. چون واقعا وردپرس عالیه.

مورد سوم رو هم مزدک خوب توضیح داده

• lukadium

آفلاین
    عضو
    تعداد نوشته‌ها: ۸۲
    ۲۵ شهریور ۱۳۸۶ - ۱۸:۲۵

می دونید مشکل اساسی من با این قضیه اینه که,این کار هیچ پیشرفت مثمن ثمری را برای ایرانیان نداره.مثلا اگر فردا ( به عنوان مثال )تیم توسعه وردپرس با مشکلی مواجه بشه و دیگه طبق هر شرایطی این سیستم را گسترش نده ,آیا شما عزیزان به این کار مبادرت می ورزید؟

این حرف دیگه خیلی عجیب بود!! احتمال متوقف شدن پروژه ی وردپرس با توجه به استقبال گسترده جهانی ازون چیزی در حد زیر صفره.

• Hobab

آفلاین
    عضو
    ۲۵ شهریور ۱۳۸۶ - ۱۸:۳۰

"می دونید مشکل اساسی من با این قضیه اینه که,این کار هیچ پیشرفت مثمن ثمری را برای ایرانیان نداره.مثلا اگر فردا ( به عنوان مثال )تیم توسعه وردپرس با مشکلی مواجه بشه و دیگه طبق هر شرایطی این سیستم را گسترش نده ,آیا شما عزیزان به این کار مبادرت می ورزید؟"

من در ابتدا هدفم را کاملا واضح بیان کردم,شما گفتید :

"هدف ما ساختن یک بستر مناسب برای همه‌ی کاربران فارسی‌زبان است که بتونند به آسانی توی وب بنویسند و افکار و نوشته‌هاشون رو به دیگران نمایش بدهند بدون نیاز به دانش فنی بالا"

دوست عزیز,"بومی سازی" با توجه به تعریفی که شما کردید معنی وابستگی مطلق را ایجاد می کنه,یعنی وردپرس هر کاری را برای توسعه اش لازم بود به تنهایی انجام می دهد و ما هم دنبال آن هستیم که ببینیم چه کنیم که بتوانیم خود را با سیستم جدید همراه سازیم.

در جای دیگه عرض کردید :

"نیوتن می‌؛وید اگر من توانستم چیزهایی ببینم بر شاخ غول‌هایی چون بطلمیوس ایستاده‌ام"

من هم با این قضیه موافقم,اما نه در همه موارد.ببینید من در هیچ جای صحبتم از شما نخواستم که سیستمی شبیه " سیستم عامل ویندوز " را از ابتدا بسازید,من گفتم می تونید با استفاده از هسته وردپرس سیستم جدیدی بسازید که مستقل از وردپرس باشه.

من گفتم "با این روند حتما در آینده مشاهده خواهد شد که افرادی برای تبلیغ لباس این تیم را پوشیدند و شما آن ها را می بینید."
    منظورم را شاید در این جمله بد بیان کرده باشم.

منظور من این است که چرا ما برای سیستمی تبلیغ کنیم که از آن ما نیست و چرا برای سیستمی که با کمک همدیگر ایجاد کرده ایم تبلیغ نکنیم؟

• navid

آفلاین
    ناظم
    تعداد نوشته‌ها: ۲۷۱۸
    ۲۵ شهریور ۱۳۸۶ - ۱۸:۴۹

منظور من این است که چرا ما برای سیستمی تبلیغ کنیم که از آن ما نیست و چرا برای سیستمی که با کمک همدیگر ایجاد کرده ایم تبلیغ نکنیم؟

ببینید وردپرس یک پروژه کاملا متن باز هست یعنی اینکه هیچ کس مالکیت اونو در اختیار نداره . به نظرم شما باید روی کمی مطلب در مورد مکانیزم اپن سورس بخونید . این خودش می تونه جواب خیلی از سوال های شما باشه .

در کل ما اگر نیازی داشته باشیم و نیازمون هم منطقی بیاد مثل سیستم rtl.css ها وارد عمل می شیم و نهایتا اگر حرفمون منطقی باشه این قابلیت به وردپرس اضافه می شه . این مثال رو زدم برای اینکه این کار انجام شده . این یک نمونه کار هست .

در کل نمی شه گفت وردپرس مال آمریکا یا آلمان و یا ... هست پس ما چرا باید بیایم یک محصول خارجی رو تبلیغ کنیم .
    در مورد اینکه هیچ نفعی برای ایرانی ها نداره من خیلی مخالفم . شما وقتی کاری کنید که کاربران وارد محیط بهتر و پیشرفته تر و بروز دنیا شوند این خودش می تونه خدمت بسیار بزرگتری باشه تا اینکه ما بیایم پرشین بلاگ - بلاگفا و ... بنویسیم و بگیم این ایرانیه پس ازش استفاده کنید .

در مورد مسابقات هم خیلی می تونه مفید باشه چراکه مثلا وقتی ما می گیم مسابقه ترجمه قالب یعنی یک سری فرآیند . ترجمه قالب تنها ترجمه کلماتش نیست . همین مسابقه بر فرض مثال می تونه به نوعی انگیزه برای یادگیری ترجمه قالب و از اونجا به مراحل بعدی بشه . کاربری هم که علاقه نداره رو هم نمی شه کاریش کرد .

• Hobab

آفلاین
    عضو
    ۲۵ شهریور ۱۳۸۶ - ۱۹:۱۱

شما وقتی کاری کنید که کاربران وارد محیط بهتر و پیشرفته تر و بروز دنیا شوند این خودش می تونه خدمت بسیار بزرگتری باشه تا اینکه ما بیایم پرشین بلاگ - بلاگفا و ... بنویسیم و بگیم این ایرانیه پس ازش استفاده کنید .

موافق نیستم.

----------------------------

اینجا هیچ کس با توسعه وردپرس به صورت مستقل موافق نیست؟

• mazdakam

آفلاین

تعداد نوشته‌ها: ۱۴۵۳
    ۲۵ شهریور ۱۳۸۶ - ۲۱:۵۵

می دونید مشکل اساسی من با این قضیه اینه که,این کار هیچ پیشرفت مثمن ثمری را برای ایرانیان نداره. مثلا اگر فردا ( به عنوان مثال )تیم توسعه وردپرس با مشکلی مواجه بشه و دیگه طبق هر شرایطی این سیستم را گسترش نده ,آیا شما عزیزان به این کار مبادرت می ورزید؟

ببین توی این مثالی که به عنوان تهدید زدی ۲ تا حالت وجود داره:
    یا پروژه ادامه پویدا می‌کنه یا نمی‌کنه
    اگر ادامه یافت خوب ما هم پشتش هستیم اگر ادامه نیافت توسط همون تیم باز ۲ تا حالت داره
    یا یک تیم دیگری میاد و ادامه‌اش می‌ده که ما هم به اون‌ها کمک می‌کنیم یا اینکه هیچ کس دیگری نمی‌یاد ادمه‌اش بده که در اون صورت ما خودمون ادامه‌اش خواهیم داد

همونطور هم که قبلا گفتم خود وردرس ادامه‌ی پروژه‌ی b2 هستش
    ببین توی پروژه‌های بازمتن هیچ نگرانی از این چیزی که گفتی وجود نداره

دوست عزیز,"بومی سازی" با توجه به تعریفی که شما کردید معنی وابستگی مطلق را ایجاد می کنه,یعنی وردپرس هر کاری را برای توسعه اش لازم بود به تنهایی انجام می دهد و ما هم دنبال آن هستیم که ببینیم چه کنیم که بتوانیم خود را با سیستم جدید همراه سازیم.

من اسم این رو وابستگی نمی‌گذارم من اسمش رو همبستگی می‌گذارم
    وابستگ یزامندی هستش اما همبستگی کمک دو یا چند جانبه‌ی یک یا چند گروه برای بهره‌مندی از تخصص‌های هم

واقعا شما نگران چی هستید من هرچی سعی می‌کنم فکر کنم و نگرانی شما رو پیدا کنم می‌بینم که بیمورد هسش توی نرم‌افزرهای بازمتن گروه‌ها روی دوش هم سوار می‌شوند و بالا می‌روند مثل یونیکس که شد لینوکس و لینوکس هزار تا نگارش ازش او.مد بیرون ردهت فدورا سوسه ابونتو و ...

ما با توجه به قابلیتی مثل افزونه که دقیقا برای همچین منظوری توی وردپرس گذاشته شده تا الان نیازی احساس نکردیم که توی هسته تغییر اساسی بدهیم تنها در یک مورد این نیاز احساس شد که همونطور که نوید گفت به تیم اصلی پیشنهاد دادیم که در همه‌ی ساختارهایش از rtl.css پشتیبانی کند و اگر هم باز نیازی از این دست احساس شد که با افزونه نوشتن حل نمی‌شد حتما چنین کاری خواهیم کرد

این سخن شما نشان‌دهنده‌ی عدم آگاهی شما از اجازه‌»امه‌های نرم‌افزارهای بازمتن است
    در نرم‌افزارهای بازمتن هیچ کس مالک نرم‌افزار نیست و همه مالک آن هستند برای همین هم هست که بازمتن منتشر می‌شود
    گفتم که نگرانی‌ات بیهوده است

• Hobab

آفلاین
    عضو
    ۲۵ شهریور ۱۳۸۶ - ۲۲:۰۲

...

صلاح مملکت خویش خسروان دانند.

خوش باشید.
    یا علی

• گناهکار

آفلاین
    کلیددار
    تعداد نوشته‌ها: ۳۵۳۵
    ۲۶ شهریور ۱۳۸۶ - ۰۰:۰۲

اینجا هیچ کس با توسعه وردپرس به صورت مستقل موافق نیست؟

مثه اینه که ما بگیم دیگه از پیشرفت‌های پزشکی دنیا استفاده نمی‌کنیم و همه‌چیز رو خودمون باید تجربه کنیم.

• علی ایرانی

آفلاین
    ناظم
    تعداد نوشته‌ها: ۷۸۶
    ۲۶ شهریور ۱۳۸۶ - ۰۰:۳۴

دوستان همه چیز رو گفتند و مثل این که من هم دیر رسیدم و دوست عزیزمون هم جوابش رو گرفت

• lukadium

آفلاین
    عضو
    تعداد نوشته‌ها: ۸۲
    ۲۶ شهریور ۱۳۸۶ - ۰۰:۴۴

این مطلب با بحثهایی که به دنبال داشت باعث شد بیشتر و بیشتر به قدرت وردپرس ایمان بیاریم :)

• مانی

آفلاین
    کلیددار
    تعداد نوشته‌ها: ۶۹۶
    ۲۶ شهریور ۱۳۸۶ - ۰۳:۰۶

دوست عزیز... فکر کنم شاید نوشتن این نوشته بتونه یه کم دلیل عدم اختراع چرخ رو روشن کنه ...
    http://www.beezar.blogfa.com/post-271.aspx

• underline

آفلاین

تعداد نوشته‌ها: ۴۸۹
    ۲۶ شهریور ۱۳۸۶ - ۱۵:۱۹

باز من دیر رسیدم ، ولی خوب تمامی دوستان با دلایل و صحبت های منطقی پاسخ دوستمان حباب را دادند .

درباره‌ی این موضوع

•    خوراک RSS برای این موضوع
  • آغاز شده ۱۶ سال پیش توسط Hobab
  • آخرین پاسخ توسط underline
  • این موضوع حل‌شده
  • poll: چه روشی را ترجیح می دهید؟
    شروع به ساخت یک سیستم مستقل فارسی : (1 رای)
    9 %
    شروع به ساخت یک سیستم به صورت مستقل با استفاده از هسته و : (3 رای)
    27 %
    ادامه کار توسعه این سیستم به صورت قبل و غیرمستقل : (7 رای)
    64 %
    استفاده از سیستم های دیگر : (0 رای)