انجمن

قانون کپی رایت تا چه حد به حمایت پوسته نویسان میانجامد؟  (۵ نوشته)

• dorg

آفلاین
    عضو
    تعداد نوشته‌ها: ۴
    # نوشته شده: ۱۴ سال پیش
    ۱۳ مهر ۱۳۸۸ - ۰۱:۱۶

سلام
    من یه انتقاد از بچه های مترجم قالبها دارم چرا هنوز تو حال وهوای قالبهای بلاگفا و این وبلاگها هستید یعنی تمام توان وردپرس توسعه همین چهار تا قالب بیرخت هستش اگر اینطوره چرا آدم این همه بخودش فشار بیاره سایت بزنه. میره یه وبلاگ تو بلاگفا میزنه.راحت و بی دردسر.
    وقتی هم یه نفر جر و ارزه خودش را نشون میده و یه قالب توپ ترجمه میکنه همه بهش ایراد میگیرند که آقا این قالب توی حق کپی رایته و فروشی هستش.
    خوب این خیلی خوبه که ما حق کپی رایت را رعایت کنیم ولی من چندتا سوال دارم اگر حرفم غیر منطقی بود هر چی خواستید فشم بدید:
    1. میخوام بدونم تا حالا کسی از سایت هی خارجی پوسته سایت خریده یا نه؟ به چه صورت پول را واریز کردید؟ چند نفر به این سیستم واریز پول دسترسی دارند؟
    2. وقتی یه قالب به فارسی ترجمه میشه آیا یک خارجی غیرفارسی زبان برای دانلود قالب به سایت ما مراجعه خواهد کرد یا نه؟ این قالب فارسی به چه درد این فرد میخورد؟
    3. وقتی یه قالب ترجمه میشه آیا این ترجمه جز حق کپی رایت محسوب میشود یا نه؟ و البته چه کسی صاحب این حق است؟

واضح و مبرهن است که ما ایرانیان خریدار و مشتری پوسته های انگلیسی سایت های خارجی نیستیم یعنی چه ما از وردپرس استفاده کنیم و چه نکنیم برای اونها فرقی نمیکند.
    حال اگر کسی این قالب را به فارسی ترجمه کند محصولی ارائه کرده که بابت زحمتی که کشیده صاحب حق کپی رایت آن است حالا میخواهد آن را به رایگان در اختیار دیگران قرار بدهد یا برای آن قیمت تعیین کند با خود فرد است.

نمی دانم شما تا چه حد با نظر من موافقید ولی اگر خواهان پیشرفت و توسعه وردپرس هستید باید نظرتون راجع به حق کپی رایت تصحیح کنید. مطمئنا با ترجمه قالب های شکیل تعداد کاربران آن هم چندین برابر خواهد شد.

دوستان خواهش میکنم شما هم نظراتتون را در این مورد اعلام کنید.
    از مدیران هم خواهش میکنم این تایپک را قفل و پاک نکنند تا شاید روزنه ایی به توسعه وردپرس گشوده شود.

• گناهکار

آفلاین
    کلیددار
    تعداد نوشته‌ها: ۳۵۳۵
    ۱۳ مهر ۱۳۸۸ - ۰۸:۳۸

اگر کسی بر فرض٬ ماشین‌ه شما رو بدزده و اون رو رنگ کنه٬ آیا اون فرد صاحب ماشین شما شده و شما هیچ حقی از اون ماشین ندارین؟

یا اگه شما یک نویسنده‌ی رمان باشین٬ آیا کسی که کتاب شما رو می‌خره٬ می‌تونه نوشته‌های روی جلد کتاب رو عوض کنه و اون رو به‌اسم خودش منتشر کنه؟ آیا با این‌کار حق مالکیت شما بر اون کتاب گرفته می‌شه؟ آیا اون فرد چون نوشته‌های روی جلد رو عوض کرده صاحب حق نویسنده‌گی‌ه اون کتاب شده؟

این اهمیتی نداره که ما می‌تونیم پوسته‌های تجاری رو بخریم یا نه (هرچند اونایی که بخوان بخرن٬ راه‌ش رو هم مطمئنن پیدا می‌کنن)٬ ولی ما نمی‌تونیم با این بهانه حق‌خوری و کار خلاف قانون‌ه خودمون رو توجیه کنیم.

نمی دانم شما تا چه حد با نظر من موافقید ولی اگر خواهان پیشرفت و توسعه وردپرس هستید باید نظرتون راجع به حق کپی رایت تصحیح کنید.

این حرف شما مثل این می‌مونه که بگیم چون من عجله دارم پس نظرم رو راجع‌به حق تقدم و قوانین راهنمایی و راننده‌گی عوض می‌کنم و از چراغ قرمز رد می‌شم. آیا این کار درسته؟

مطمئنا با ترجمه قالب های شکیل تعداد کاربران آن هم چندین برابر خواهد شد...

...شاید روزنه ایی به توسعه وردپرس گشوده شود.

برای ما اهمیتی نداره که کاربران وردپرس دو برابر یا نصف بشن٬ روزنه‌ی توسعه‌ای که با بی‌قانونی و خوردن حق دیگران قراره گشوده بشه٬ همون بهتر که بسته بمونه و هیچ‌وقت گشوده نشه.

البته موضوع رو قفل نمی‌کنم تا دیگران هم اگه دوست داشتن توی بحث شرکت کنن٬ اما مطمئنن ما هیچ‌وقت اجازه نمی‌دیم که این انجمن محلی برای نقض حق مالکیت معنوی دیگران بشه.

کاربران زیر به‌خاطر این نوشته تشکر کرده‌اند:
    بهرنگ - محسن غیاثی
  • محسن غیاثی

آفلاین
    عضو فعال
    تعداد نوشته‌ها: ۹۲۷
    ۱۳ مهر ۱۳۸۸ - ۱۳:۴۰

سلام
    من خرید کردم. دلاری ۱۰۵۰ تومن یکی ازم گرفت انجام داد.
    اینهمه قالب فارسی که تو همین سایت هم هست اکثرشون ترجمه قالبهای خارجی هست. پس ما هممون مشتری هستیم.
    اگر قوانین سایتهای قالب رو بخونین میبینین که کسی اجازه انتشار مجدد قالبهای تجاری و حتی بعضی مواقع رایگان رو نداره. ولی میشه کار فارسی سازی قالب تجاری افراد رو انجام داد.
    اینکه شما میگین چهارتا قالب بی‌ریخت نشون میده که خیلی از قالبهای رایگان وردپرس رو هنوز چک نکردین. بعضیاشون اگه کار ایرانیا بود زیر ۵۰ تومن نمیفروختن.
    و اما بلاگفا: سیستمی که بک‌آپ نداره مفت نمی‌ارزه بقیه نقایصش هیچ

بهرنگ
  • dorg

آفلاین
    عضو
    تعداد نوشته‌ها: ۴
    ۱۳ مهر ۱۳۸۸ - ۱۶:۰۵

من دو صفحه دیگه جواب نوشتم اما آخرش دیدم با این ‍‍‍‍‍‍‍پیغام و پس خون حرف به جایی نمیرسه.
    البته من هم با قسمتی از نظر شما موافق بودم و هستم.
    اما من نمیدونم کسایی که خیلی ادعاشون میشه حامی حقوق کپی رایت هستند چقدر از نرم افزار های کامپیوترشون را برای حمایت از پدیدآورندگانش خریداری کردند که اینقدر سنگ نقض حق مالکیت معنوی را به سینه میزنند؟

• محسن غیاثی

آفلاین
    عضو فعال
    تعداد نوشته‌ها: ۹۲۷
    ۱۳ مهر ۱۳۸۸ - ۲۳:۲۱

دوست عزیز شما چیزایی که نوشتین بذارین روش بحث کنیم. حتما به نتایج خوبی می‌رسیم مطمئن باشین کسی ناراحت نمیشه.
    من نه ماهه فقط رو لپ‌تاپم اوبونتو دارم قید ویندوز اورجینالی که ۴ سال پیش خریدم رو زدم. آفیس ۲۰۰۳ اورجینال هم دارم اما ۲ ساله همه کارامو با openoffice.org انجام میدم لذت و مزیت استفاده از متن‌باز رو تا حدی میدونم به همین خاطرم هست وردپرس رو به سیستمای بسته وب‌لاگ و سایت ترجیح میدم.
    بهترین جا برا نفس کشیدن دیجیتال من و شما دنیای متن بازه جایی که مهمترین قانونش رعایت حقوق دیگرانه.

بهرنگ

درباره‌ی این موضوع

برچسب‌ها