انجمن

جست‌وجوی برگه‌ها در وردپرس  (۷ نوشته)

• علی ایرانی

آفلاین
    ناظم
    تعداد نوشته‌ها: ۷۸۶
    # نوشته شده: ۱۶ سال پیش
    ۱ دی ۱۳۸۶ - ۲۲:۵۲

چرا جست‌وجوی وردپرس برگه ها رو جست‌وجو نمیکنه؟
    از چه طریقی میشه این قابلیت رو بهش اضافه کرد

• mazdakam

آفلاین

تعداد نوشته‌ها: ۱۴۵۳
    ۲ دی ۱۳۸۶ - ۰۱:۵۹

http://wordpress.org/extend/plugins/search-everything/

خیلی کار بدی میکنه که از اول این کار رو نمیکنه

• علی ستاری

آفلاین
    ناظم
    تعداد نوشته‌ها: ۱۶۴
    ۲ دی ۱۳۸۶ - ۱۳:۳۱

mazdakam گفت:

خب دلیل داره!
    اگر به وردپرس به عنوان یک CMS نگاه کنیم و نه فقط یک سیستم وبلاگ. میبینیم که صفحات (به خاطر قابلیت قالبهای اختصاصی) میتونند هر جور محتوایی داشته باشند.
    مثلا من با استفاده از صفحات وردپرس یک گالری عکس با قالب کاملا خاص و متفاوت از محتوای اصلی درست کردم و توش از چند مدل custom field هم استفاده کرده باشم! بعد جستجو در کل این قسمتها چه معنی میده؟ نمایشش چجوری باید باشه؟ مثلا یک کلمه اگر با عنوان یک مطلب، متن یک صفحه و قسمتی از متن یک custom field جور باشه! ‌کدوم رو به چه شکلی باید به عنوان result نشون داد؟ اصلا باید نشون داد؟
    به طور پیش فرض این میتونه خیلی پیچیده و قاطی پاتی باشه!

برای یک همچین مسائلی بود که از اول سرچ کلی برای وردپرس در نظر نگرفتند. ولی با پلاگینهایی که دادید و با استفاده از توابع وردپرس امکان ایجادش هست.

(همین موضوع یک بحث نسبتا طولانی چند سال پیش توی mailing listهاشون داشت!)

کاربران زیر به‌خاطر این نوشته تشکر کرده‌اند:
    ثاني عشر
  • علی ایرانی

آفلاین
    ناظم
    تعداد نوشته‌ها: ۷۸۶
    ۲ دی ۱۳۸۶ - ۲۲:۴۷

ممنون بچه‌ها ;-)

ثاني عشر
  • mazdakam

آفلاین

تعداد نوشته‌ها: ۱۴۵۳
    ۳ دی ۱۳۸۶ - ۰۱:۴۷

Ali_ix گفت:

mazdakam گفت:

خب دلیل داره!
    اگر به وردپرس به عنوان یک CMS نگاه کنیم و نه فقط یک سیستم وبلاگ. میبینیم که صفحات (به خاطر قابلیت قالبهای اختصاصی) میتونند هر جور محتوایی داشته باشند.
    مثلا من با استفاده از صفحات وردپرس یک گالری عکس با قالب کاملا خاص و متفاوت از محتوای اصلی درست کردم و توش از چند مدل custom field هم استفاده کرده باشم! بعد جستجو در کل این قسمتها چه معنی میده؟ نمایشش چجوری باید باشه؟ مثلا یک کلمه اگر با عنوان یک مطلب، متن یک صفحه و قسمتی از متن یک custom field جور باشه! ‌کدوم رو به چه شکلی باید به عنوان result نشون داد؟ اصلا باید نشون داد؟
    به طور پیش فرض این میتونه خیلی پیچیده و قاطی پاتی باشه!
    برای یک همچین مسائلی بود که از اول سرچ کلی برای وردپرس در نظر نگرفتند. ولی با پلاگینهایی که دادید و با استفاده از توابع وردپرس امکان ایجادش هست.
    (همین موضوع یک بحث نسبتا طولانی چند سال پیش توی mailing listهاشون داشت!)

البته من زیاد هنوز با وردپرس اشنا نیستم یعنی به اندازه‌ی جوملا اما کلا و به نظر من می‌ةونست این قابلیت جست‌جو رو بگذاره ولی پیش‌فرضش فقط برای نشته‌ها باشه اگر کسی خواست تیک بزنه برای چیزهای دیگه
    دیگه برای چیزهای خیلی ساده هم وردپرس افزونه داره ادم کفرش در میاد یکسری چیزها هست به نظرم روی خود جنس باید باشه دیگه
    این ها رو با انوجه به توضیحاتت نوشتم ها نگی ما این همه چیز نوشتیم باز حرف خودش رو زد

ثاني عشر
  • علی ستاری

آفلاین
    ناظم
    تعداد نوشته‌ها: ۱۶۴
    ۳ دی ۱۳۸۶ - ۱۱:۰۳

mazdakam گفت:
    دیگه برای چیزهای خیلی ساده هم وردپرس افزونه داره ادم کفرش در میاد یکسری چیزها هست به نظرم روی خود جنس باید باشه دیگه

این موضوع هم کمی تا قسمتی مورد بحث توسعه دهنده ها بوده و هست. همین که هسته اصلی یک سیستم چطور باشه و تا چه حد امکانات رو توکار داشته باشه.
    به نظر من وردپرس در این زمینه یکی از متعادل ترین سیستم ها هست. یعنی هسته اصلیش خیلی شلوغ نیست. در عوض به شدت قابل گسترش و تغییر و توسعه هست. جوری که الان میبینید تقریبا با یک پلاگین و بدون دست زدن به ساختار اصلی وردپرس (دست بردن در کدها منظورمه) هر بلایی میشه سرش آورد و به هر مقدرا تغییری که فکرش رو بکنید میشه در خروجی (و حتی ورودی) محتوا ایجاد کرد.

به نظر من داشتن یک هسته قوی و قابل توسعه با ابزار مناسب برای پلاگین نویسها خیلی بهتر از یک هسته شلوغ و حجیم و غیر قابل توسعه هست.

در این زمینه همیشه افراط و تفریط بوده! سیستمهای وبلاگی رو میبینیم که ۱۰ مگ حجم بستشونه و تقریبا همه امکانات جانبی مثل گالری و ... رو توکار دارند و همچنین سیستمهایی مثل s9y ساده‌ترین چیز (مثلا) trackback یا ... هم باید به صورت پلاگین براش تامین کرد.

البته نه که اینها بد باشه. هرکدوم مزایا و معایبی داره و به درد غشر مشخصی از کاربران میخوره. مسلما کاربر کاملا تازه کار دوست داره *همه چیز* با نصب سیستم دم دستش باشه. برعکس کسی که خودش برنامه نویسه دوست داره هسته ساده ای داشته باشه تا به نحوی که میخواد تغییرش بده و اجزای دست و پا گیری نبینه!

فکر کنم کلا موضوع تاپیک رو منحرف کردم. خوبه حالا قبلا به نتیجه رسیده بود :d

ثاني عشر
  • navid

آفلاین
    ناظم
    تعداد نوشته‌ها: ۲۷۱۸
    ۳ دی ۱۳۸۶ - ۱۳:۳۸

تا اونجایی که من می دونم ظاهرا قرار در نسخه ۲.۴ علاوه بر مطالب صفحه ها هم جستجو بشه ...

ثاني عشر

درباره‌ی این موضوع

برچسب‌ها