انجمن

وردپرس فارسی یا پارسی ؟!  (۲۸ نوشته)

• مجتبی

آفلاین
    عضو
    تعداد نوشته‌ها: ۳۲
    # نوشته شده: ۱۳ سال پیش
    ۱۵ شهریور ۱۳۸۹ - ۲۰:۵۸

سلام دوستان
    یه پیشنهاد دارم اونم اینکه شما که سعی کردید همه کلمات رو فارسی کنید و از کلمات انگلیسی (مثلا پلاگین) استفاده نکنید خیلی خوب میشه به جای کلمه عربی فارسی از کلمه پارسی استفاده کنید :)

کاربران زیر به‌خاطر این نوشته تشکر کرده‌اند:
    cupid7 - farspeyk - Soheil-Green - Saeed Fard - بهروز ازند - bayat091 - veteran - سپهر افتخاری - تناسب اندام
  • reza

آفلاین
    عضو
    تعداد نوشته‌ها: ۱۱۶
    ۱۶ شهریور ۱۳۸۹ - ۰۳:۵۳

دوست عزیز، فارسی معرب پارسی نیست. چنانکه گوسفند معرب گوسپند نیست. در ادبیات پهلوی نام فارس برای مطلق ایران و نام پارس فقط برای ناحیه‌ای در جنوب ایران بکار رفته است.

milad200 - بهروز ازند - آزاد
  • بـ.ر تـ.ر یـ.ـن

آفلاین
    عضو
    تعداد نوشته‌ها: ۴۸
    ۴ مهر ۱۳۸۹ - ۱۳:۱۸

درسته که فارس معرب پارس نیست ، اما بهتره که واژه وردپرس پارسی رو به کار ببریم. همانند گوگل که نسخه ایرانی را با عنوان پارسی نمایش میدهد.

farspeyk - milad200 - بهروز ازند - veteran - سپهر افتخاری
  • milad200

آفلاین
    عضو
    تعداد نوشته‌ها: ۵۸۵
    ۲۴ آذر ۱۳۸۹ - ۲۰:۱۸

سلام
    دوستان در کل فرقی نمی کنه هر دو نام ایرانی هستند
    فکر می کنم اولویت دادن به هر کدوم کار سختی باشه

• reza

آفلاین
    عضو
    ۲۴ آذر ۱۳۸۹ - ۲۰:۲۹

دوست گرامی، در این زمینه گوگل مطلقاً نمی‌تواند مرجع تقلید ما باشد. یعنی توقع دارید مسائل مربوط به زبان و ادبیات فارسی را نیز از گوگل تقلید کنیم؟

محسن غیاثی - گناهکار - بهروز ازند - آزاد - ehsanmousavi
  • baran100

آفلاین
    عضو
    تعداد نوشته‌ها: ۱۱
    ۲۵ آذر ۱۳۸۹ - ۱۵:۴۶

من هم با آقایی گناهکار موافقم
    بهتره کا ما خودمون راه زندگی خودمون رو تعیین کنیم نه دیگران
    به نظر اینجانب بهتره که گوگل هم از این به بعد به واژه ‍ارسی عادت کنه نه فارسی

بیایید مثل خودمان باشیم

• Omid Sh

آفلاین
    عضو فعال
    تعداد نوشته‌ها: ۷۸۲
    ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۴:۳۶

مطلقاً پارسی نمی‌تونه جای فارسی رو بگیره. فارسی بهتره.

rock
  • Soheil-Green

آفلاین
    عضو
    تعداد نوشته‌ها: ۷
    ۲۶ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۶:۵۲

به نظر من "پارسی" خیلی خیلی بهتره...

محسن غیاثی - بهروز ازند - bayat091 - مجتبي اسپري پور
  • ~> Mr.vAhiD.DI <~

آفلاین
    عضو فعال
    تعداد نوشته‌ها: ۶۴۹
    ۲۶ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۹:۴۳

persian > پارسی ... پارسی بهتره :)

Saeed Fard - محسن غیاثی - بهروز ازند - bayat091 - مجتبي اسپري پور
  • Saeed Fard

آفلاین
    ناظم
    تعداد نوشته‌ها: ۹۸۲
    ۱۳ اسفند ۱۳۸۹ - ۰۰:۰۴

100 درصد پارسی بهتر هستش ،، به نظره من خیلی هم قشنگتر هستش..
    من که همیشه از پارسی استفاده میکنم ..
    موفق باشید../.

محسن غیاثی - Soheil-Green - ~> Mr.vAhiD.DI <~ - بهروز ازند - کوزه - bayat091 - مجتبي اسپري پور
  • bayat091

آفلاین
    عضو
    تعداد نوشته‌ها: ۱۴
    ۲۹ اسفند ۱۳۸۹ - ۱۷:۵۲

اصلا کلمه ای به نام فارسی در فرهنگ لغت وجود نداره و اون فرهنگ لغت هایی هم که کلمه فارسی رو بکاربردند از عربها گرفته شده، کلمه پارسی درسته

مجتبي اسپري پور
  • reza

آفلاین
    عضو
    ۲۹ اسفند ۱۳۸۹ - ۱۹:۵۶

دوستان عزیز لطفا آن چیزی که خودتان دوست دارید را به ترفند به منابع و مأخذ متصل نکنید و نفرمایید که «فارسی در فرهنگ لغت وجود نداره». اینجا انجمن وردپرسه و پیشنهاد میکنم مسائل مربوط به زبان و لغت را به اهلش واگذارید و به همان وردپرسی بپردازید که فعلاً سهم ایرانیان در گسترش آن چیزی در حدود صفر است.
    همچنین پیشنهاد میکنم بخش یازدهم از این گفتار را نیز ملاحظه فرمایید: مفهوم‌های امروزی نام‌های ایران و فارس

دایان - محسن غیاثی
  • bayat091

آفلاین
    عضو
    تعداد نوشته‌ها: ۱۴
    ۷ فروردین ۱۳۹۰ - ۰۱:۳۴

ghiasabadi گفت:
    دوستان عزیز لطفا آن چیزی که خودتان دوست دارید را به ترفند به منابع و مأخذ متصل نکنید و نفرمایید که «فارسی در فرهنگ لغت وجود نداره». اینجا انجمن وردپرسه و پیشنهاد میکنم مسائل مربوط به زبان و لغت را به اهلش واگذارید و به همان وردپرسی بپردازید که فعلاً سهم ایرانیان در گسترش آن چیزی در حدود صفر است.
    همچنین پیشنهاد میکنم بخش یازدهم از این گفتار را نیز ملاحظه فرمایید: مفهوم‌های امروزی نام‌های ایران و فارس

دوست عزیز قطعا شما دانشگاهی هستید بد نیست یک سوالی راجع به این کلمات از به قول شما اهلش بپرسید نه اینکه توی کتابهایی که جای پای عرب هست لینک بدید....
    ضمنا بهتر بود دوستان این چیزها رو به رای نذارن تا به جای وقت تلف کردن برای این چیزها به قول دوستمون سهم ایرانیان در گسترش وردپرس یه تکونی می خورد....

کوزه - مجتبي اسپري پور
  • کوزه

آفلاین
    عضو
    تعداد نوشته‌ها: ۴۲
    ۷ فروردین ۱۳۹۰ - ۰۴:۴۱

هرچند خیلی حاشیه ایه این بحث ولی قشنگه. مثله پارسی که قشنگه

مثله مثلن که اینجور قشنگه نه با تنوین!! فارسی یجورایی ریشه تو عرب داره به خاطره عدم کتابت و تلفظ حرف پ از سمت اونا. یه مثاله جالب: اسمه شهره بروجرد تا قبل از حمله اعراب بروگرد یا وروگرد بوده. ولی بعد به همون دلایلی که گفتم و شاید خیلی چیزای دیگه این جور دخل و تصرفا تو زبون فارسی/پارسی رخ داد.. هرچند مقصر خوده ماییم یه جورایی ولی میشه با اینجور حرکات یه "نه" بلند به خیلی چیزا و خیلی کسا بگیم..

bayat091 - مجتبي اسپري پور
  • mazdakam

آفلاین

تعداد نوشته‌ها: ۱۴۵۳
    ۱۱ فروردین ۱۳۹۰ - ۱۷:۲۱

من یک توضیحی بدهم درباره فرهنگستان وردپرس فارسی منظورم همین جاست

دوستان سعی کنند جوری رفتار کنند که همه بتونند نظرشون رو بنویسند هیچ ایرادی نداره که در مورد اسم خود وردپرس فارسی یا پارسی صحبت بشه

• rock

آفلاین
    عضو
    تعداد نوشته‌ها: ۱۳۲
    # نوشته شده: ۱۲ سال پیش
    ۴ خرداد ۱۳۹۰ - ۰۰:۱۴

فارسی وپارسی بنظرم کلا مجزا وتمییز داده شده از همند بعلاوه اگر کمی در زبان پارسی نگاهی بیاندازید می بینید که واژه های فارسی ان کاملا با هم متفاوتند:
    صواب:درست
    پیک:پی(غ)ام-دیدگاه-نامه(هرزنامه هم اشتباه هست)
    واژه:کلمه
    اشیانه:خانه
    ...........................................>>

فارسی تکمیل شده ی پارسی هست که لغات عربی یا تازی زیادی هم دارد همچنین خط ان با پارسی فرق می کند پس:
    فعلا فارسی بهتره.

• ERO

آفلاین
    عضو
    تعداد نوشته‌ها: ۱۲
    ۱۳ خرداد ۱۳۹۰ - ۱۲:۳۸

سلام
    من با پارسي موافق ترم تا فارسي

• sam_ki1

آفلاین
    عضو
    تعداد نوشته‌ها: ۱
    ۱ تیر ۱۳۹۰ - ۱۱:۳۱

سلام
    شاید کمی مطالعه بد نباشد من کوچیک همهم هستم ولی در مورد این موضوع تحقیق کردم وواقعا باید خجالت بکشیم که نام زبان شرین پارسی را به خاطر بی توجهی نابود کنیم اگر بحث عربی است که بنده کلا عرب زبانم و کتاب های عربی زیادی مطالعه کردم. در تمام طول تاریخ همه سعی کردن زبان پارسی را نابود کنن وموفق هم بودن چون ما ایرانی ها ...... بودیم
    این نتیجه تحقیق منه :
    در دوران گذشته پارس زبانان و عرب زبانان درکنار هم زندگی می کردن ودارای مرز های مشترکی بودن (پارس زبانان از نظر علمی گامی جلو بودن که حسادت شدیدی به انها می شد) چون تجارت و روابط بین این دو کشور زیاد بود و هم اینکه جنگهای فراوانی بین این دو رخ داده تاثیر زیادی بر زبان هر دو گذاشت اما ایرانیان (پارس زبانان) قدرت یافتن وبا تسخیر ارازی زیاد باعث جلب توجه دیگر کشور ها شد و افزایش نفرت عربها از ایرانی ها شد البته در علم هرو تازمان های زیادی هم تراز یا حتی عربها پیشی گرفته بودن
    اینها همه مقدمه چینی دلایل بود حالا اصل موضوع
    - چون وابط زیاد بود پس باید زبان هم دیگر رو می دانستن
    - جون کنار هم بودن پس معلوم می شود در خیلی چیزها از هم دیگر یاد می گرفتن
    - شباهت حروف ها دسخش همان روابط است
    - در طول تاریخ توجه داشته باشید که کلمه پارسی از عربی قدیمی تره (بسیار جالب و عجیب)
    - در نقشه های ایرانی قدیمی با قدمت زیاد یا همین چند صد سال اخیر نام خلیج فارس خلیج پارس بود
    - در هیچ کتاب ایرانی یا فرهنگ لغت یا هر چیز دیگری کلمه فارسی وجود نداشته
    - حتی در بعضی جاها به اشتباه کلمات اصیل ایرانی راعربی معرفی کردن اما درفرهنگ لغت عربی چیزی از وجود این کلمات دیده نشده
    - توجه غرب به ایران وترس از قدرت ایرانی ها در اواخر تاریخ باعث شد تا غربی ها به کمک اعراب دست به حقارت جعل تاریخی بزنندواین امر واضح است چون نام بعضی از شهر ها باهم مشابه است انها را عربی می دانند ولی از نظر تاریخی این شهرا ایرانی وکاملا نام ایرانی دارن
    - بعضی از جملات ایرانی وارد زبان عربی شدن وبعد ها انهارا واژه گان عربی معرفی کردن و بلعکس
    - حتی عربها مدعی هستن که زبان پارسی یک لغت از زبان عربی است اما اگر این گونه بود پس چرا ما حروف بیشتری نسبت به انها داریم چون پ و... اگر پارسی از عربی گرفته می شد که نباید حروف اضافه داشته باشد بلعکس باید کم یا همان حروف باشد
    .............

ببخشید که منبع نمی زارم ولی چون تخقیق منابع زیادی و پراکنده داره و تحقیقم رو فقط برای خودم کرده بودم فکر نمی کردم به منابعش احتیاج پیداکنم اما اینا یادمه
    - مقایسه کتابهای عربی و پارسی باستان
    - کتاب کوروش (زندگی نامه یا همه گفته های او از این گفته ها می توان به کلمات به کار رفته توجه کرد)
    - توجه به نام شهرها و موقعیت متفاوت جغرافیای که در کتابها یا سفر نامه ها و .... وجود دارد
    - توجه به نقشه های قدیمی و باستانی که در انترنت یا کتابهای مربوطه یافت می شود(یک کتاب وجود دارد که در کتاب خانه انگلستان یافت شد توسط یک محقق ایرانی اما بعد از اینکه در مورد کتاب نوشت این کتاب به تور عجیبی نا پدید شده وانگلیسی ها هم میگن اصلا وجود نداره اسمشو نمی دونم ولی هرچی بوده هتمن خیلی مهم بوده)

ببخشید طولانی شد راستی اگر مشکل ادبی داشت که داره ببخشید هم صفحه نوشت م (کیبورد) فارسی نداره منابعم که گفتم ادرس به خصوصی نیست فقط روش تخقیقو گفتم
    اگر من را هزران تکه کنید من ایرانم را نمی دهم
    اگر از من نفس م بگیرید زره هم عقب نمی کشم
    ..................................................................
    اگر با این دنیا ودا کردم مرا در خاک ایران دفن کنید تا زره های وجودم ایران را تشکیل دهند
    ودرود بر انانی که اصالت خود را تا پای اخرین نفس می کشند

• amirsaam

آفلاین
    عضو
    تعداد نوشته‌ها: ۷۵۵
    ۲ تیر ۱۳۹۰ - ۲۱:۴۱

عزیزان اصلا زبان پارسی حرف ف نداره و این بعد از ورود تازیان به ایران زمین وارد الفبای پارسی شد و مطمئن باشید که 100% پارسی درست تره تا فارسی

• reza

آفلاین
    عضو
    ۲ تیر ۱۳۹۰ - ۲۱:۴۸

نمی‌خواستم مجددا وارد این بحث شوم. ولی آخرین کامنت وادارم کرد که با عرض پوزش و با صراحت مطلبی را بنویسم. واقعاً جای تأسف دارد کسانی که حتی از فهم و درک الفبای فارسی نیز عاجز هستند و حرف ف را عربی می‌دانند، بخود اجازه اظهارنظر می‌دهند. پس فریدون و فرخنده و فرامرز و فرانک همگی عربی هستند؟ امیدوارم دوستان عزیز لطف کنند و بکار خودشان که وردپرس است (و همان را هم خوب بلد نیستند) بپردازند و شر خودشان را از زبان فارسی کوتاه فرمایند.

محسن غیاثی
  • amirsaam

آفلاین
    عضو
    ۲ تیر ۱۳۹۰ - ۲۲:۰۱

عزیز فریدون و فرخ و هر اسمی که شما میگید و به نظرتون تو شاهنامه اومده نمیتونه 100% پارسی واقعی باشه! هرچی باشه پارسی باستان هزار سال قبل از جناب فردوسی بوده! پس خواهش میکنم اول برید ببینید پارسی الفباش چیه بعد اینجوری حرف بزنید! عزیز اون اسمهایی که شما هم میگی که عربی هستن خیر عربی نیستن اون پارسی هم نیستش که شما فکر میکنی! میخوای الفبای پارسی باستان رو بیارم برات که اون وقت ببینی الفبای پارسی چیه؟ تاسف داره که یه ایرانی به هموطن خودش اینطوری حرف بزنه!

• reza

آفلاین
    عضو
    ۳ تیر ۱۳۹۰ - ۰۰:۲۹

دوست عزیز، حرف ف در الفبای فارسی باستان هم وجود دارد. مثلاً: «فرمانا» و «فرورتیش». لطفاً تا وقتی صلاحیتی در زمینه‌ای ندارید، اظهارنظر نکنید و قبل از اینکه بخواهید الفبای فارسی باستان را به بنده معرفی کنید، سری به بخش کتیبه‌ها و متون کهن در سایت پژوهش‌های ایرانی بزنید. زبان فارسی بازیچه اشخاصی مثل شما نیست که وطن‌پرستی‌اتان نیز جاهلانه و از روی نادانی است. باز هم از صراحتم پوزش می‌خواهم، چون آنجا که پای زبان و هویت ملی مطرح است، جای صراحت است و نه تعارف و تملق.

محسن غیاثی
  • amirsaam

آفلاین
    عضو
    ۳ تیر ۱۳۹۰ - ۰۰:۴۵

عزیز شما یه لطفی بکن حروف زبان آرامی و اوستایی رو وارد زبان پارسی باستان نکن! خیلی جالبه که دوستی مثل شما انقدر رو این موضوع گیر داده و جالبیش اینه که زبانهای مختلف رو داره با هم قاطی میکنه!

firstclass - bayat091
  • reza

آفلاین
    عضو
    ۳ تیر ۱۳۹۰ - ۰۱:۰۰

البته منظور من از این اصرارها پاسخ دادن به شما نیست، بلکه می‌خواهم دوستان دیگر احیاناً تحت تأثیر چنین موهوماتی قرار نگیرند. حرف «ف» در خط و زبان فارسی باستان را می‌توانید در اینجا ببینید: The ancient Persian alphabet، ردیف سیزدهم جدول.
    و نیز در اینجا: Old Persian Cuneiform، ردیف دوم، حرف هشتم از سمت چپ.
    فکر می‌کنم آنچه را که باید دیگر دوستان می‌دانستند، دانستند و نیازی به ادامه بحث با شما و چند تن دیگر مثل شما نیست.
    فقط متواضعانه عرض می‌کنم که وقتی با شخصی روبرو می‌شوید که در کاری تخصص دارد از او بیاموزید و نه اینکه تعلیمش دهید. من نیز از شما و دیگر دوستان وردپرس را می‌آموزم و مدیون همه‌اتان هستم.

محسن غیاثی - amirsaam
  • kheirabadis

آفلاین
    عضو
    تعداد نوشته‌ها: ۴۴
    ۱۶ مرداد ۱۳۹۰ - ۱۷:۴۳

به هر حال پارسی حالت قدیمی فارسی هست ، لذا استفاده از کلمه فارسی بهتره.( در خیلی از نرم افزار ها وقتی می خواهی زبان رو انتخاب کنی نوشته farsi و فکر می کنم که فارسی بهتر باشه )

• برف سوخته

آفلاین
    عضو
    ۱۸ مرداد ۱۳۹۰ - ۱۷:۲۷

پارسی بهتر از فارسیه

firstclass
  • hamed-sepehr

آفلاین
    عضو
    تعداد نوشته‌ها: ۹۴
    ۱۸ مرداد ۱۳۹۰ - ۲۱:۲۵

من در کشوری زندگی میکنم که زبان مردم آن فارسی است. چون عرب‎ها <<پ>> ندارند.

دکتر علی شریعتی

امیدوارم درست جمله رو گفته باشم. اگرم اشتباه کرده باشم مضمونش همونه.

amirsaam - firstclass
  • سوشیانت زوارزاده

آفلاین
    عضو
    تعداد نوشته‌ها: ۷۸
    ۲۴ مرداد ۱۳۹۰ - ۰۳:۳۸

دوستان گرامی دیدگاهشون رو گفتند. من در زمینه ی واژه شناسی بسیار کار کردم واژه ی پارسی درست تر از فارسی است. واژهی فارسی برگرفته از واژه ی پارسی هست اما نمیشه حکم بر نادرستیش داد. من نیز واژه ی پارسی رو می پسندم اما یادآور میشم این نکته رو که هر تارنمایی برای خودش نامی داره . سال هاست که بخش پارسی وردپرس رو با نام وردپرس فارسی می شناسند پس دگرگون کردن این نام اکنون نارواست. از سوی دیگه در بخش بازگردانی زبان (ترجمه) هنگامی که می خواهید پرونده ای را پارسی سازی کنید چنین کدی رو میزنید. fa_IR که چکیده ی واژه ی فارسی رو در برگرفته. اما یه نکته جالب هم اینجاست که کد fa_IR برای نام persian شناخته میشه که میشه پارسی نه فارسی ! :دی
    پس می توانیم بگیم که هر دو اکنون کاربرد داره. به دوستان پیشنهاد می کنم درباره ی تارنماهای خودشون آن چه رو که می پسندند به کار بگیرند نه این که در تارنمایی که سرپرستی اون رو به عهده ندارند بخوان بگن فارسی بشه یا پارسی

amirsaam - علی سجاد - Masoud

درباره‌ی این موضوع

برچسب‌ها