انجمن

سوال در مورد کپی‌رایت وردپرس  (۴ نوشته)

• aminb

آفلاین
    عضو
    تعداد نوشته‌ها: ۴
    # نوشته شده: ۱۳ سال پیش
    ۳ اسفند ۱۳۸۹ - ۰۱:۳۵

سلام.
    میخواستم ببینم کپی رایت CMS وردپرس چطوری هست و آیا طبق قوانین وردپرس ما حق برداشتن و حذف عبارت "قدرت گرفته از وردپرس" و یا عبارت "powered by wordpress" از فوتر سایت رو داریم یا نه.

• حسن پور

آفلاین
    عضو
    تعداد نوشته‌ها: ۳۶
    ۳ اسفند ۱۳۸۹ - ۰۷:۵۸

با سلام خدمت دوست عزیز
    به نظر من تونستن که می تونی برداری و کسی هم نیست که بهت چیزی بگه. راحت می تونی تغییر بدی کسی کنترل که نمی کنه بیاد بهت بگه آقا چرا نام وردپرس رو نگذاشتی.
    ولی درستش اینکه برنداری ، یادتون نره طراح یک سایت فقط به اونی نمیگن که از پایه ، سایت رو کد نویسی کرده بلکه به اونی که وظیفه طراحی قالب یا به هر حال تونسته یک سایتی رو با هزار زحمت راه بندازه طراح و هنرمند نیز می گویند. به هر حال بر نداری بهتره.

کاربران زیر به‌خاطر این نوشته تشکر کرده‌اند:
    Mostafa
  • aminb

آفلاین
    عضو
    تعداد نوشته‌ها: ۴
    ۳ اسفند ۱۳۸۹ - ۰۹:۵۳

بله درسته کسی نمیتونه چیزی بگه اما من برای حالت انسان دوستانش گفتم. کپی رایت قالب رو که بر نمیدارم چون طاحش راضی نیست اما کپی رایت خود cms رو میخوام بدونم دقیقا چطوری هست و وردپرس این cms رو تحت چه لیسانسی منتشر کرده

• حسن پور

آفلاین
    عضو
    تعداد نوشته‌ها: ۳۶
    ۳ اسفند ۱۳۸۹ - ۱۰:۳۷

aminb گفت:
    بله درسته کسی نمیتونه چیزی بگه اما من برای حالت انسان دوستانش گفتم. کپی رایت قالب رو که بر نمیدارم چون طاحش راضی نیست اما کپی رایت خود cms رو میخوام بدونم دقیقا چطوری هست و وردپرس این cms رو تحت چه لیسانسی منتشر کرده

با سلام مجدد
    ببینید، وردپرس یک نرم افزار متن باز یا open source هست یعنی free
    البته خیلی ها کلمه ی free رو به معنی رایگان تلقی می کنند که این اشتباه است free یعنی آزاد ، یعنی این که آزادی...
    آزادی که از برنامه برای هر کاری استفاده کنی
    آزادی که طرز کار برنامه رو تغییر بدی
    آزادی که کپی و تکثیر کنی
    آزادی که برنامه رو تقویت کنی
    و این آزادی تا جایی پیش میره که می تونی نسخه ای از برنامه رو که در آن تغییراتی اعمال کردی به رایگان یا به ازای دریافت وجه توزیع کنید..
    آزادی یعنی این ، یعنی آزادی که هر کاری کنی..
    در واقع سازنده های نرم افزار وقتی نرم افزارهاشون رو open source می کنند به این موضوع فکر نمی کنند که افرادی نرم افزار رو با تغییراتی به اسم خودشون ثبت کنند بلکه فقط هدفشون ارتقاع و بهبود نرم افزار به دست افراد دیگر هست به همین علت open source می نامند.

در ضمن خود همین wordpress رو در نظر بگیرین اگر ایرانی ها بخواهند یک سیستم مدیریت محتوا حرفه ای داشته باشند دو راه دارند یا از اول کد نویسی کنند و در نهایت نسخه یک سیستم مدیریت محتوا ایرانی رو که بر فرض مانند نسخه 3 وردپرس باشد تولید کنند که خیلی زمان بر است ولی شدنی و راه دوم اینکه نرم افزار رو به فارسی ترجمه کنند و از اون به بعد گسترش بدهند. هم چنین با تفکر باز متن بودن سیستم عامل اپن سورس لینوکس Linuxهم با تغییراتی در این نرم افزار به فارسی و البته سیستم عامل ملی تبدیل شده است.

البته این فقط نظر من بود.
    اگر تو گوگل سرچ کنی در مورد نرم افزارهای open source شاید به نتیجه ای بهتر برسی.
    موفق و سربلند باشید

کاربران زیر به‌خاطر این نوشته تشکر کرده‌اند:
    Mostafa - aminb - toospool - hormozgan

درباره‌ی این موضوع

برچسب‌ها