انجمن

وردپرس یا جوملا؟مسئله این است.  (۵۸ نوشته)

• آرمان

آفلاین
    عضو
    تعداد نوشته‌ها: ۳۷۳
    # نوشته شده: ۱۵ سال پیش
    ۲۶ خرداد ۱۳۸۷ - ۱۱:۲۱

وردپرس بهتره یا جوملا؟ :?
    لطفا تعصب به خرج ندید! :D

کاربران زیر به‌خاطر این نوشته تشکر کرده‌اند:
    - محسن غیاثی - امین - - هانیس - followerab
  • Behnam

آفلاین
    عضو
    تعداد نوشته‌ها: ۲۶۳
    ۲۶ خرداد ۱۳۸۷ - ۱۲:۰۶

با یک مقدار جستجو و توجه به SEO و راحتی استفاده و امنیت بالا و سرعت خوب و ..... متوجه می شید کدوم بهتره .

نیازی به تعصب نیست !

محسن غیاثی - امین - mohmon - آوای بورالان - هانیس
  • aminmafia

آفلاین
    عضو
    تعداد نوشته‌ها: ۳۲
    ۲۶ خرداد ۱۳۸۷ - ۱۲:۲۲

این دوتا خیلی کلاس کاریشون با هم فرق می کنه
    بستگی به نیاز شما داره که کدام را انتخاب کنید.

از نظر من جوملا میشه گفت استیبل تر از وردپرس و وردپرس ساده تر و کاربر پسند تر می باشد

Araz - محسن غیاثی - امین - آوای بورالان - هانیس
  • Behnam

آفلاین
    عضو
    تعداد نوشته‌ها: ۲۶۳
    ۲۶ خرداد ۱۳۸۷ - ۱۲:۴۸

دقیقا بلعکس هستند اینها از اینی که شما گفتی دوست عزیز .

محسن غیاثی - امین - آوای بورالان - هانیس
  • navid

آفلاین
    ناظم
    تعداد نوشته‌ها: ۲۷۱۸
    ۲۶ خرداد ۱۳۸۷ - ۱۲:۵۷

به نظر من باید اول شما نیازتون مشخص بشه . یه جایی هست وردپرس بهتر جواب می ده و یه جا بلعکس ...
    جوملا هم سیستم خوب و بسیار قوی ای یه سایت پشتیبانی خوبی هم تو ایران دارن ...

نوین ادمین - Araz - محسن غیاثی - امین - آوای بورالان - هانیس
  • امید ک

آفلاین
    عضو
    تعداد نوشته‌ها: ۲۴
    ۲۶ خرداد ۱۳۸۷ - ۱۳:۳۲

امنیت جوملا خیلی پایین هست. روزی نیست که راه نفوذ به یکی از پلاگین هاش پیدا نشه.
    http://www.milw0rm.com

• taktemp

آفلاین
    عضو
    تعداد نوشته‌ها: ۲۶۶
    ۲۶ خرداد ۱۳۸۷ - ۱۳:۴۳

وردپرس كه والا همه نيازها رو برطرف مي كنه...
    از نصب بگير تا بقيه چيزاش... چقدر فرق دارن واقعا !
    من همه سيستم ها رو تقريبا امتحان كردم... وردپرس واقعا برتري داره... برو سايتهاي خارجي رو ببين تمام وردپرس هست سيستماشون...
    پشتيباني وردپرس رو كه مي بيني خودت.... :D
    جوملا نصب كني دو روز بعد خودت پاك كرديش.از وردپرس رد شد ديتالايف كه اونم مي دوني چه مشكل بزرگي داره.

• oshgool

آفلاین
    عضو
    تعداد نوشته‌ها: ۵۹۳
    ۲۶ خرداد ۱۳۸۷ - ۱۳:۵۲

وردپرس بنظرم خیلی باحاله.

محسن غیاثی - آوای بورالان
  • p30help

آفلاین
    عضو
    تعداد نوشته‌ها: ۷۶
    ۲۶ خرداد ۱۳۸۷ - ۱۳:۵۶

با عرض سلام خدمت دوستان عزیز
    من خودم قبلاْ از phpnuke استفاده مي كردم ، و تقريباً هر سيستم مديريت محتواي مهمي كه بود رو يك نگاهي انداختم ، جوملا بد نيست امكاناتش هم خوب هست ولي اينجور كه من ديدم ، تقريباً اكثر cms هايي مثل nuke يا joomla يا mambo و ... زياد با موتورجستحو ها كه بخش مهمي از بازديد رو مي تونه شامل بشه رو مچ نيستن و بنابراين به سختي رتبه شون توي گوگل افزايش پيدا مي كنه و يك نكته ي ديگه اي كه هست اينه كه ، به نظر من وردپرس در حالت عادي امكانات زيادي نسبت به ساير سيستم مديريت محتوا ها نداره ولي با نصب پلاگين ها واقعاً شما مي تونيد سايتون رو به اون چيزي كه مي خواين تبديل كنيد. و واقعاً من موندم اين وردپرس رو چطوري طراحي كردن كه اين قدر با پلاگين ها قابليت تغيير فرم رو داره!!!!!
    دوم مسئله ي امنيت هست كه به نظر من امنيت در اين جور سيستم مديريت محتوا ها اصلاً مناسب نيست ، البته شايد قياس درستي نباشه ولي خود من كه از نيوك استفاده مي كردم 2 بار هك شدم و يك چيز بسيار مزخرف داره نيوك بنام نگهبان كه به هر چيزي كه مي رسه گير ميده از جمله به روبات هاي جستجو گرها كه باعث ميشه به سختي رتبه ات توي موتور جستجو ها افزايش پيدا كنه !!! البته گفتم شايد قياس درستي نباشه ولي فكر كنم كه در جوملاً هم چنين چيز باشه
    و نكته ي بعد ي اين هست كه جوملاً ، نيوك و ... سرعتشون زياد جالب نيست و در صورتي كه سايت هاي وردپرس از لحاظ سرعت واقعاً حرف اول رو مي زنن
    و آخر اينكه وردپرس توي رده بندي سيستم مديريت محتوا هاي سال 2007 اينجور كه من مي دونم در كل رتبه ي دوم رو كسب كرد.

Farsweb - نوین ادمین - - imanasgharpour - mini - محسن غیاثی - omid0098 - امین
  • taktemp

آفلاین
    عضو
    تعداد نوشته‌ها: ۲۶۶
    ۲۶ خرداد ۱۳۸۷ - ۱۴:۰۴

omidwp گفت:
    امنیت جوملا خیلی پایین هست. روزی نیست که راه نفوذ به یکی از پلاگین هاش پیدا نشه.

دقيقا !

mxu - محسن غیاثی - MHN1515
  • garfield

آفلاین
    عضو
    تعداد نوشته‌ها: ۷۹۲
    ۲۶ خرداد ۱۳۸۷ - ۱۴:۲۱

اولی چی بود؟

• skywalker

آفلاین
    عضو
    تعداد نوشته‌ها: ۷۲
    ۲۶ خرداد ۱۳۸۷ - ۱۴:۴۱

جوملا در حقیقت یک CMS هست و وردپرس یک Blogging system.از این نظر نمیشه مقایسه کرد چون و چیز جدا هستند ولی وردپرس یه کامیونیتی خیلی خیلی خیلی بزرگ داره و انقدر پلاگین داره که فکرشم نمی تونی بکنی و با این پلاگین ها و یه کم سواد html , css و از همه مهم تر php میشه CMS ساخت ده ها برابر قدرتمند تر از جومولا.

- امین
  • vafa

آفلاین
    عضو
    تعداد نوشته‌ها: ۱۲۳
    ۲۶ خرداد ۱۳۸۷ - ۱۹:۰۲

من شش ماهی روی مامبو و جوملا کار کردم، وقتم تلف شد.
    خیلی نچسپه
    سایت مرجع درست و حسابی هم نداره. باید یه پات جوملا باشه، یه پات مامبو، یه پات گوگل
    بگردی و به نتیجه دلچسپ هم نرسی
    افسوس اون زمانی رو می خورم که با جوملا تلف کردم.

• مانی

آفلاین
    کلیددار
    تعداد نوشته‌ها: ۶۹۶
    ۲۷ خرداد ۱۳۸۷ - ۰۱:۳۸

من زیاد با Joomla یا Mambo کار نکردم. ولی نظرات شما برام خیلی آموزنده بود. کسی تجربه کار با Drupal رو نداره؟ اونقدری که من باهاش کار کردم به نظرم تو دنیای CMS ها فاصله اش با بقیه مثل فاصله وردپرس با رقیباش تو دنیای Blogging Software هست.

• navid

آفلاین
    ناظم
    تعداد نوشته‌ها: ۲۷۱۸
    ۲۷ خرداد ۱۳۸۷ - ۱۰:۵۵

من یه نگاهی که به سی ام اس زیر انداختم به نظر فوق کامل میومد :
    http://dotcms.org

underline - امین
  • p30help

آفلاین
    عضو
    ۲۷ خرداد ۱۳۸۷ - ۱۲:۱۰

من خیلی کم با دروپال كار كردم ، درسته كه رتبه ي اول توي رده بندي سيستم مديريت محتواهاي سال 2007 رو آورده ولي در ايران چند وقت پيش كه من دنبالش بودم زياد هنوز پشتيباني درستي نداره سايتش هم اگر اشتباه نكنم اين هست:
    http://www.irdrupal.com

mxu - امین
  • bsi

آفلاین
    عضو
    ۲۸ خرداد ۱۳۸۷ - ۱۳:۳۶

سلام دوستان
    این آمار را که میگید از کجا بدست میارین؟
    میشه سایت معتبری که جوملا و وردپرس را مقايسه و آمارگيري كرده معرفي كنيد؟
    سايتي كه گفتيد رده بندي سيستم مديريت محتوا هاي سال 2007

درضمن به نظر من پيچيدگي جوملا زياده و آخرشم بعضي قسسمت هاش ناسازگار با قالب در مياد و همش خراب ميشه.
    ولي وردپرس هم از لحاظ حجم سبك تره و هم كار كردن باهاش سادست.به شرطي كه پشتيبانيش قويتر بشه.

• p30help

آفلاین
    عضو
    ۲۸ خرداد ۱۳۸۷ - ۱۳:۵۷

bsi عزیز ، دقیقاً یادم نیست که کی خوندم چون خیلی وقت پیش بود و اصلاً هم یادم نیست که چه سایتی بود چون من زیاد توی اینترنت ول می گردم ، فقط این چیزی که توی ذهنم باقی مونده اینکه دروپال در کل رتبه ی اول وردپرس در کل رتبه ی دوم رو اورده بود البته این مقایسه اگر اشتباه نکنم در سه موضوع مختلف صورت گرفته بود و این چیزی که من می گم در کل هست.

• Farsweb

آفلاین
    عضو
    تعداد نوشته‌ها: ۲۹
    # نوشته شده: ۱۲ سال پیش
    ۱۲ خرداد ۱۳۹۰ - ۱۶:۳۴

در مورد سئو جوملا یه چیز جالب بگم ، چند وقت پیش سایتی رو دیدم در زمینه فروش هاست و دومین ، برا اساس جوملا طراحی شده بود حالا جالب اینجا بود که آموزش هاش رو در داخل وردپرس طراحی کرده بود و به سایت اصلی لینک داده بود ، خوب واضح هست seo وردپرس حرف اول در دنیای وب هستش ، در مورد امنیت نیوک و جوملا مرخصه چند وقت پیش نیوک دوباره هک شد این سیستم پر باگ هستش آبکش هستش ، جوملا هم همینطور ، ساپورت وردپرس خیلی عالی هست فقط وردپرس بقیه سیستم ها وقتی هک شدید میفهمید چقدر وقت تلف کردید .

• mohamad70

آفلاین
    عضو
    تعداد نوشته‌ها: ۲
    ۲۷ خرداد ۱۳۹۰ - ۱۲:۵۷

دوستان به نظر شما برای یک وب سایت خبری(فوتبال) و اطلاع رسانی جوملا بهتره یا وردپرس؟
    2.بیشتر سایت های دانلود(تو ایران)د مدیریت محتواش با چه نرم ازاریه؟؟!

• amirsaam

آفلاین
    عضو
    تعداد نوشته‌ها: ۷۵۵
    ۳۰ خرداد ۱۳۹۰ - ۱۷:۵۰

mohamad70 گفت:
    دوستان به نظر شما برای یک وب سایت خبری(فوتبال) و اطلاع رسانی جوملا بهتره یا وردپرس؟

در جواب سوال یک وردپرس و در جواب سوال دو باید بگم phpNuke البته باید بگم به تازگی یکی از بزرگترین مراجع دانلود آهنگ یعنی فازمیده به وردپرس مهاجرت کرده

pouyaweb
  • vafa

آفلاین
    عضو
    ۳۰ خرداد ۱۳۹۰ - ۲۱:۰۰

mohamad70 گفت:

بستگی داره شما به کدومش مسلط تر هستید.
    بستگی داره به اینکه کدومش مدیر پسند تره.
    بستگی داره که چقدر خوش سلیقه هستید.(خوش سلیقه کا با ورد پرس کار میکنن!)
    محتوای سایت شما این تصمیم رو نمی گیره. قابلیت ها و شناخت های شماست که تصمیم نهایی رو میگیره.
    من با وردپرس مچ هستم، پس با وردپرس سایت فوتبالی و غیر فوتبالی میسازم. نمونش اینه :http://footballsaghez.com
    من اینقدر با وردپرس مچ هستم که اگه یه روزی سیستم اکانتینگ بانک هم ازم بخوان، سعی می کنم با وردپرس پیادش کنم. D:

• mahdi.manian

آفلاین
    عضو
    تعداد نوشته‌ها: ۱۰
    ۳۱ خرداد ۱۳۹۰ - ۱۷:۳۵

omidwp گفت:

این حرف شما در مورد جوملا 1.5 و 1.6 و مخصوصا 1.7 کاملا غلط است.
    جوملا هر روز توسط متخصصان تست می شود و اگر حفره امنتی داشت برطرف می شود.
    من مدت زیادی است که از جوملا استفاده می کنم.در این مدت هیچ مسئله امنیتی نداشته ام.
    من هم با جوملا و هم با وردپرس کار کرده ام. از نظر من جوملا خیلی باسباط تر از وردپرس است.
    لطفا چیزی را که نمی دانید نگویید!!!

• mxu

آفلاین
    عضو
    تعداد نوشته‌ها: ۳۱
    ۱۵ تیر ۱۳۹۰ - ۲۲:۵۸

خیلی دوست داشتم یه همچین مطلب رو یکی باز کنه . آقایون علما ممنون
    وردپرس : سئو در حد تیم ملی هلند یا شایدم اسپانیا :)
    جوملا : سئو در حد تیم بچه محلاتون
    ------------
    وردپرس : امنیت در حد FBI
    جوملا : امنیت در حد پلیس افغانستان
    -------------
    وردپرس : کار با سیستم به راحتی آب خوردن
    جوملا : آخ سرم درد گرفت . چقده مزخرفه این منوهاش !
    --------------
    وردپرس : راه اندازی در کمتر از 5 دقیقه
    جوملا : یک هفته گذشت !
    -----------
    وردپرس : تعدا افزونه ها و قالب های رایگان و کاربردی بی شمار
    جوملا : تعدا کامپیوننت و پلاگین های رایگان (اه پس کی یکی میاد کاپیوننت بدرد بخور رایگان بذاره !)
    ----------
    وردپرس : هر روز و هر ثانیه افزودن به بار علمی شما و نهایت استفاده از وقت
    جوملا : وقت تلف کردن برای سایت هایی که میخوان غوغا کنند
    ---------
    وردپرس : یه سیستم سبک اما محکم
    جوملا : یک ثانیه ، دو ثانیه ، بیشتر ! سیستم جوملایی شما ترکید ! :)
    -----------------------------------------------------------
    فک کنم از این ساده تر نمیشه گفت اما یه چیزی رو نباید نادیده گرفت . اگه پول مفت دارید و وقت بیخودی دارید و میتونید برای سئو سایتتون یه فکر اساسی بکنید و علمتون برای مچ کردن سایتتون با موتور های جستجو خیلی خیلی بالاست جوملا برای سرگرمی خوبه . کار باهاش اعصاب فولادی میخواد ولی یکی دو تا قالب خفنگ داره که حتی چشم من عشق وردپرس رو گرفته . شاید برای یه مدت هم که شده بخاطر اون دو تا قالب هم که شده بیام دوباره سمت جوملا و صفحه ای اصلی یکی از سایت هام رو با جوملا از نو بسازم و زیر شاخه های اون سایتمو با وردپرس کار کنم . یعنی یه تلفیق دو سیستمی .
    البته اینا نظرات شخصیه . خود شما تست کنید بهتره . در کل پیشنهاد میکنم اول خودتونو بشناسید بعد سیستمتون رو انتخاب کنید .

amirsaam - arian32
  • Morteza

آفلاین
    ناظم
    تعداد نوشته‌ها: ۳۴۰۲
    ۱۶ تیر ۱۳۹۰ - ۱۴:۰۹

خوب شما در مورد افزونه های جوملا اشتباه گفتید.
    افزونه های جوملا اینقدر هم کم و بیخود نیست. بالعکس منبع افزونه هاش کامل هست.
    امنیتش هم پایین نیست.
    و....

اصلا بنیان ایت تاپیک اشتباه هست. چون این دو سیستم از یک خانواده نیستن که با هم مقایسه بشن.
    شما باید مدیریت محتوا رو با خودش و بلاگ سیستم رو با خودش مقایسه کنید.

موفق باشید

amirsaam - Saeed Fard
  • gharibeam

آفلاین
    عضو
    تعداد نوشته‌ها: ۶۶
    ۲۲ تیر ۱۳۹۰ - ۱۸:۰۲

p30help گفت:
    با عرض سلام خدمت دوستان عزیز
    من خودم قبلاْ از phpnuke استفاده مي كردم ، و تقريباً هر سيستم مديريت محتواي مهمي كه بود رو يك نگاهي انداختم ، جوملا بد نيست امكاناتش هم خوب هست ولي اينجور كه من ديدم ، تقريباً اكثر cms هايي مثل nuke يا joomla يا mambo و ... زياد با موتورجستحو ها كه بخش مهمي از بازديد رو مي تونه شامل بشه رو مچ نيستن و بنابراين به سختي رتبه شون توي گوگل افزايش پيدا مي كنه و يك نكته ي ديگه اي كه هست اينه كه ، به نظر من وردپرس در حالت عادي امكانات زيادي نسبت به ساير سيستم مديريت محتوا ها نداره ولي با نصب پلاگين ها واقعاً شما مي تونيد سايتون رو به اون چيزي كه مي خواين تبديل كنيد. و واقعاً من موندم اين وردپرس رو چطوري طراحي كردن كه اين قدر با پلاگين ها قابليت تغيير فرم رو داره!!!!!
    دوم مسئله ي امنيت هست كه به نظر من امنيت در اين جور سيستم مديريت محتوا ها اصلاً مناسب نيست ، البته شايد قياس درستي نباشه ولي خود من كه از نيوك استفاده مي كردم 2 بار هك شدم و يك چيز بسيار مزخرف داره نيوك بنام نگهبان كه به هر چيزي كه مي رسه گير ميده از جمله به روبات هاي جستجو گرها كه باعث ميشه به سختي رتبه ات توي موتور جستجو ها افزايش پيدا كنه !!! البته گفتم شايد قياس درستي نباشه ولي فكر كنم كه در جوملاً هم چنين چيز باشه
    و نكته ي بعد ي اين هست كه جوملاً ، نيوك و ... سرعتشون زياد جالب نيست و در صورتي كه سايت هاي وردپرس از لحاظ سرعت واقعاً حرف اول رو مي زنن
    و آخر اينكه وردپرس توي رده بندي سيستم مديريت محتوا هاي سال 2007 اينجور كه من مي دونم در كل رتبه ي دوم رو كسب كرد.

اول کی بود ؟؟

• WPFA

آفلاین
    عضو
    تعداد نوشته‌ها: ۵۳
    ۲۳ تیر ۱۳۹۰ - ۰۲:۲۱

Dru

gharibeam گفت:

اول کی بود ؟؟

Drupal , دروپال
    فقط پشتیبانهای پخمه‌ای داره در ایران.
    و هر نسخه‌اش که تغیر کنه انگار یک سیستم جدید نوشته شده و باید افزونه هاش با ورژن جدید هماهنگ بشن و البته برای ارتقا سیستمت باید محتوات رو تبدیل کنی به سیستم جدید و نسخه بالاتر سیستم را از اول طراحی کنی.
    این مشکلاتشه اما بسیار سیستم قوی و انعطاف پذیر و با پشتوانه ایی است تا جایی که سایت ریاست جمهوری آمریکا اگر اشتباه نکنم به دروپال انتقال پیدا کرد این سایت سایتی است که برای مدیریت آن یک سیستم مخصوص با امنیت بالا براش نوشته می‌شد.
    در دروپال با دوتا افزونه که در نسخه 7 یکی از اونها به داخل سیستم برده شده اگر حوصله داشته باشید دیگه به افزونه ای احتیاج ندارید چرا که با این دو افزونه و البته خود سیستم دروپال هرچی بخواهد دل تنگت میتوانی بسازی.

amirsaam
  • vafa

آفلاین
    عضو
    ۲۳ تیر ۱۳۹۰ - ۲۰:۱۳

به نظر من دروپال رو نباید با وردپرس و جولا مقایسه کرد.
    من باهاش کار نکردم ولی در جداول مقایسه ای اون رو با فریم ورک هایی نظیر CakePHP می بینم.
    این هم شاهد حرفم
    از وقتی که خودم جسته گریخته کدنویسی میکنم، برام توجیهی نداره که کندی و پیچیدگی های وردپرس رو تحمل کنم.
    CMS ها برای اینکه بتونن نیاز هر کسی رو برآورده کنن، چاق و سنگین شدن.
    به نظرم به ایراد کلی به این سیستم ها هست. ایراد اساسی و زیربنایی.

WPFA
  • mxu

آفلاین
    عضو
    تعداد نوشته‌ها: ۳۱
    ۲۳ تیر ۱۳۹۰ - ۲۱:۳۵

WPFA گفت:
    Dru

Drupal , دروپال
    فقط پشتیبانهای پخمه‌ای داره در ایران.

درسته اینجا انجمن وردژرسه ولی دلیل نمیشه به بقیه توهین بشه
    من با دروپال کار کردم اما خوشم نیومد . وقتی آدم با وردپرس انس بگیره محاله بتونه خونشو عوض کنه .
    در مورد امنیت حق کاملا با شماست
    من هم زیاد شنیدم که امنیت دروپال حرف اول رو میزنه ولی وقتی پای پشتیبانی بیاد وسط امنیت وردپرس رو ترجیح میدم
    به هر حال قبول دارم که نمیشه وردپرس که مبنای باگینگ بوده رو با یه چیزی مثل دروپال مقایسه کرد
    اما پشتیبانی ها رو نگاه کنید ‍ خودتون نتیجه بگیرید :)

avn - WPFA
  • WPFA

آفلاین
    عضو
    ۲۷ تیر ۱۳۹۰ - ۱۰:۲۶

توهین
    چرا چیزی میگی که اطلاعی از اون نداری؟!
    نکته: تا اونجایی که من اطلاع دارم در دروپال میتونی همه افزونه ها رو فعال یا غیر فعال کنی حتی در دروپال 6 میتونی هسته اصلی را از کار انداخت چرا که به صورت ماژول در قسمت افزونه ها قابل دسترس هستند بنا بر این از نظر حجم و سنگینی برنامه مشکلی نخواهید داشت البته شنیدن کی بود مانند دیدن.

نکته: آقا اینجا نمی شه زیاد از برنامه های دیگه صحبت کرد یه وقت گناهکار شاکی میشه البته من که تا حالا چیزی ندیدم اما بالاخره اینجا انجمن وردپرسه و باید در ارتباط با اون و مشکلاتش صحبت کرد.

• raghim

آفلاین
    عضو
    تعداد نوشته‌ها: ۱
    ۱۱ مرداد ۱۳۹۰ - ۱۲:۵۷

خیلی فرقی نداره
    فقط شما باید تو یکیش حرفه ای بشد
    مثلا من این سایت را با جوملا ساخته ام و فقط در جوملا حرفه ای شده ام
    http://www.raghim.com

arian32
  • mywp

آفلاین
    عضو
    ۱۱ مرداد ۱۳۹۰ - ۱۸:۲۰

به نظر من خوده دروپال حرف نداره!
    فقط صد حیف که تو مملکت ما پشتیبانی درست و حسابی نداره!
    اگه فقط یه خورده بخوام بی انصافی کنم (خیلی کم)!!! باید بگم در واقع اصلا پشتیبانی نداره!!!
    منکه انگلیسیم زیاد خوب نیست،واسه همین با دروپال یه خورده مشکل دارم ولی تا ایجا که شناختمش تکه!
    به دوستانی که انگلیسیشون خوبه و میتونن از پستیبانیه اصلی استفاده کنن، میگم دروپالو از دست ندین که خیلی فناست!!!
    البته خوب با احترام به ورد پرسی های عزیز و خوده وردپرس که حقش به گردن دنیای نت خیلی زیاده و البته که برای وبسایت های بازدید متوسط و بخصوص بلاگی ، با کاربری فوق العاده راحتش انتخاب اول است!!!
    ولی دروپال کجا و جوملا و ... کجا!!!

hejazee - fffkral
  • hejazee

آفلاین
    عضو
    تعداد نوشته‌ها: ۷
    ۲۶ مرداد ۱۳۹۰ - ۰۴:۲۴

سلام
    فقط دروپال.
    من متخصص دروپال هستم و با وردپرس و جوملا هم کار کرده ام. نظرات خودم رو می نویسم
    ----------------------------
    جوملا: سیستم خیلی مسخره و مضحک و بی خاصیت هست
    اصلا قوی نیست. (البته برای کسی که بدونه معنی قوی چیه)
    کار کردن باهاش خیلی سخت و طاقت فرسا و مرموز هست. من که تا حالا نتونستم از کامپوننت banner هاش استفاده کنم. اگر موقع نصب جوملا گزینه ی "نصب اطلاعات نمونه" رو نزنید، جوملا یک سایت ساده و خالی ایجاد می کنه که خدا میدونه چه جوری میشه اون را به حالتی که با اطلاعات نمونه نصب شده بود در آورد
    customize شدن سایت جوملایی اصلا معنی نداره. فقط باید theme نصب کنی و تم هر شکلی باشه دیگه جوملا هم همون شکله. عمرا بتونی شکلشو عوض کنی
    (البته اینو بگم که من در زمینه ی جوملا هیچ تخصصی ندارم و از جوملا همان اندازه می فهمم که از زبان چینی سر در
    میارم)
    فقط همین قدر بگم که هر کی خیال می کنه جوملا قوی هست از یکی از دو حالت زیر خارج نیست:
    - برنامه نویس حرفه ای جوملا هست و میاد سایتش رو خودش برنامه نویسی می کنه. همه ی صفحات سایت رو هم با کد نویسی html و php داخل تم طراحی می کنه. برای این شخص جوملا قدرتمند هست همان طور که php و html قوی هستند
    - از قدرتمند بودن سر در نمیاره و خیال می کنه جوملا قدرتمند هست چون نمی دونه قدرتمند بودن یعنی چی
    البته قصد توهین به جوملا ندارم و کمی اغراق هم کردم. در کل جوملا برای خیلی از کار ها مناسب است و امکاناتش هم برای خیلی از سایت ها کافی و عالی است. شک ندارم
    ------------------------------------------
    وردپرس:
    سیستم توپی هست.
    خیلی ساده هست و کار کردن باهاش راحت هست
    خیلی سایت های حرفه ای میشه باهاش درست کرد. خودم خیلی سایت های حرفه ای وردپرسی دیدم که از تعجب شاخم درومده. معلومه که وردپرس سیستم خوبی هست
    API اش برای برنامه نویسی و پلاگین نویسی بدک نیست. خیلی ویژگی های مثبتش رو از دروپال تقلید کرده
    از جمله taxonomy و post type ها که کاملا از دروپال تقلید کرده
    من API وردپرس رو یک نگاه انداختم و پلاگین نویسی اش رو نگاه کردم بدک نبود. ولی نمیشه هم گفت که قدرتمنده
    در اصل به نظر من وردپرس به درد وبلاگ و پرتال میخوره و سایت های بزرگ تر مثل فروشگاه و انجمن رو که با وردپرس می سازن در واقع کمی جسارت می کنن!!
    چون وردپرس در حد سایت های بزرگ نیست. گرچه سایت بزرگ هم میشه باهاش ساخت. دمش گرم که وردپرس کم نمیاره و خوب عمل میکنه
    خوشم میاد ازش
    ولی نمی گم قوی هست. فقط میگم که سیستم خوبی برای پرتال و وبلاگ و فروشگاه و انجمن و ... هست
    ----------------------------------
    و اما دروپال...
    هرچی در مورد دروپال میگم رو جدی بگیرید :)
    چون من متخصص دروپال هستم :) :) (البته نمی خوام از خودم تعریف کنم. منظورم اینه که از دروپال زیاد سر در میارم)
    دروپال حرفه ای ترین و قوی ترین و انعطاف پذیر ترین سیستم طراحی سایت و برنامه های تحت وب است
    دروپال برای هر کاری از ساده تا فوق حرفه ای مناسب است.
    دروپال یک سیستم سر سنگین و حرفه ای است.
    اگر جوملا مثل زبان پاسکال باشه، وردپرس مثل زبان ویژوال بیسیک و دروپال مثل زبان C++ هست
    هیچ کاری نیست که دروپال نتونه انجام بده
    هرچی فکر کنید با این سیستم عملی است
    (توی وردپرس به افزونه میگن پلاگین. تو جوملا میگن کامپوننت و پلاگین. تو دروپال هم به افزونه میگن ماژول)
    چند هزار تا ماژول برای دروپال هست که هرگز و هرگز و هرگز هیج سیستم دیگری به پای دروپال نمی رسد
    بعضی از ماژول های دروپال بی نهایت حرفه ای هستن که وردپرسی ها اگر ببینن، برق از کله شون می پره. جوملا ای ها هم که میمیرن :)
    مثال بزنم: ماژول views دروپال فوق حرفه ای است. کارش رو نمیشه در یکی دو کلام گفت
    views صد هزار تا کار میکنه. خلاصه ی کاربرد views اینه: گزارش گیری
    حالا خودتون تعمیم بدین: (من دو سه مورد کار views رو میگم ولی خاطر جمع باشین که صد هزار تا کار کاملا متنوع انجام میده که تا نبینید باورتون نمیشه)
    1 - من دلم میخواد که وقتی دارم یکی از پست های یک کاربر در سایت رو می بینم، عنوان و تاریخ آخرین پست های همان کاربر رو در کنار صفحه ببینم و یک لینک rss هم از آخرین پست های کاربر ببینم
    2 - فردا نظرم عوض میشه. این دفعه می خوام عنوان پست ها و خلاصه ی آنها رو به صورت لیست ببینم و تاریخ رو نبینم.
    3 - دوباره نظرم عوض میشه میخوام همین اطلاعات رو به صورت accordion ببینم
    4 - ممکنه بخوام لیست کاربرانی از سایت که در سال 1360 متولد شدن و مرد هستند رو ببینم و نام و نام خانوادگی و ایمیلشون رو همراه با یک لینک ویرایش و یک لینک حذف کاربر در یک جدول قابل مرتب سازی ببینم
    5 - ممکنه بخوام آخرین اخبار سایت رو ببینم. فقط آن هایی که توشون کلمه ی "جدید" یافت میشه
    6 - ...
    .
    .
    .100000 -
    ---------------------
    همه ی این کار ها بدون برنامه نویسی و با جند کلیک انجام میشه و اگر دلتون بخود میتونین برنامه هم بنویسین....
    -----------------------
    ماژول دیگه ی دروپال ماژول panels هست. هزار تا کار میکنه ولی خلاصه اش اینه:
    پویا سازی و سفارشی سازی ظاهر و محتوای سایت.
    این کار رو هم به حرفه ای ترین وجهی انجام میده
    خسته شدم. شما هم سرتون درد گرفت. دیگه ادامه نمی دم
    ختم کلام این که هرگز و هرگز قوی تر از دروپال پیدا نمی کنید.
    والسلام

mini - محسن غیاثی - amird50 - 1515 - fffkral - مرتضی نظری
  • سوشیانت زوارزاده

آفلاین
    عضو
    تعداد نوشته‌ها: ۷۸
    ۲۶ مرداد ۱۳۹۰ - ۰۵:۰۱

تجربه ی کار با هر د سیستم +دروپال رو دارم. وردپرس ساده است و به سادگی هر کسی می تونه یه مدیریت حرفه ای روی اون داشته باشه اما جوملا پیچیده است و امکاناتی که براش نوشته شده بیش از وردپرسه. برای جوملا ماژول های فراوانی هست که در وردپرس دیده نمیشه برای نمونه ماژول پرداخت آنلاین بانک های کشورمون اما وردپرس چنین ویژگی رو نداره . چون بچه های جوملای فارسی خودشون میان مازول می نویسن و فقط به ترجمه بسنده نمی کنند اما وردپرس رو فقط بچه ها به فکر ترجمه اند. از طرف دیگه این مازول ها امنیت جوملا رو کاهش میده چون هر کسی میاد به سادگی یا ماژول می نویسه و از امنیتش آگاهی به دست نمیاره :دی . انجمن وردپرس همیشه فعال تر از جوملا بوده و جمع دوستانه ی وردپرس همیشه کمک کرده مشکلات در کوتاه ترین زمان برای هر کارری برطرف بشه.
    هر دو هم که اوپن سورس هستند. سئوی وردپرس از جوملا بهتره اما یه مزیت که جوملا داره اینه که از همون نخست که می خواهید راه اندازیش کنید پرونده ی robots.txt داره

من زیاد با Joomla یا Mambo کار نکردم. ولی نظرات شما برام خیلی آموزنده بود. کسی تجربه کار با Drupal رو نداره؟ اونقدری که من باهاش کار کردم به نظرم تو دنیای CMS ها فاصله اش با بقیه مثل فاصله وردپرس با رقیباش تو دنیای Blogging Software هست.

کوتاه بگم مانی جان اصلا تلاش نکنیم جوملا و وردپرس رو با دروپال مقایسه کنیم سنگین تریم ! چون بهمون می خندن :دی دروپال چیزی بیش از یه سی ام اس هست و بسیاری از ماژولها و پلاگین هایی هم که در وردپرس و جوملا ساخته میشه از یه سری افزودنی های دروپال الهام می گیره. اما راستش در زمینه ی سئوش آگاهی ندارم

mini - محسن غیاثی - hejazee - Omid Sh - آوای بورالان
  • hejazee

آفلاین
    عضو
    ۲۷ مرداد ۱۳۹۰ - ۰۱:۰۱

در مورد SEO که بگم، جوملا به طور پیش فرض افتضاح است. شاید با پلاگین ها درست بشه اونشو دیگه نمی دونم
    وردپرس بطور پیش فرض خوب است و با پلاگین ها خیلی بهتر میشه
    دروپال به طور پیش فرض خوب است (بهتر از وردپرس) و با پلاگین ها (ماژول ها) که دیگه می ترکونه. بهترین سیستم سئو که تصور کنید رو داره. اصلا دروپال به سئو اش معروفه. قوی ترین سیستم در SEO دروپال است.
    ----------------------
    در مورد سئو ی دروپال بگم که:
    1 - آدرس های URL در دروپال اصلا Query String ندارن (یعنی ؟ در آدرس ها اصلا نداریم) و همه ی URL ها ساده اند مثل http://www.site.com/something/this/is/a/path
    و این به طور پبش فرض فعال است (البته با .htaccess)
    بدون htaccess هم باز هم مسیر ها ساده اند و فقط یک متغیر دارند
    یعنی بدون htaccess مسیر به صورت زیر است
    http://www.site.com/?q=this/is/a/path
    و با htaccess مسیر به صورت زیر می شود
    http://www.site.com/this/is/a/path
    تا همین جا باید به میزان منطقی بودن دروپال نسبت به رقبایش پی برده باشید. در جوملا مسیر ها 6 کیلومتر طول دارند و حد اقل 2..3 تا هم متغیر دارند
    ----------------------
    در دروپال میشه برای مسیر ها، آدرس مستعار تعریف کرد
    مثلا مسیر
    http://www.site.com/node/25
    را به صورت زیر تغییر داد:
    http://www.site.com/about-us.html
    همچنین می توان طوری تنظیم کرد (با ماژول pathauto) که مسیر های مستعار خود به خود ایجاد شوند.
    مثلا کاری کنیم که وقتی یک خبر جدید در سایت ارسال شد، مسیر به صورت زیر باشد:
    http://www.site.com/news/1390/5/27/news10.html
    به کمک ماژول token می توانید مسیر ها را بی نهایت سفارشی کنید که هزار برابر قوی تر و حرفه ای تر از وردپرس است. دقیقا هر جور دلتان بخواهد قابل ایجاد است و هیچ محدودیتی ندارد. بدون نیاز به کد نویسی.
    ضمن این که کد نویسی هم می شود کرد و کد نویسی خیلی حرفه ای دارد و از وردپرس هم خیلی حرفه اس تر است
    همه ی مسیر ها قابل سفارشی سازی اند. نه فقط مسیر پست ها
    مثلا می شود مسیر پروفایل کاربران را سفارشی کرد. و هر مسیر دیگری را هم می شود
    حتی مسیر ها مدیریتی را هم می شود سفارشی کرد!! گرچه معوملا لازم نمی شود
    منظورم این است که قصیه ی URL ها در دروپال به بهترین نحوی که تصور کنید و از آن بهتر حل شده است. من در این زمینه کاملا حرفه ای و متخصص هستم
    برای نمونه یکی از سایت هایی که من با دروپال ساختم رو نگاه کنید. به URL ها توجه کنید که به نظر میاد سایت دارای صفحات استاتیک است! این قدر همه ی آدرس ها تمیز هستند!
    http://www.jahizieh.net/site/
    قابل توجه است که من برای مسیر های این سایت هیچ کدی ننوشته ام و همگی در کنترل پنل انجام شده. از این حرفه ای تر هم ممکن است. خیالتان تخت باشد!!
    -----------------------------------------------
    ماژول های زیادی برای SEO در دروپال هست. از جمله
    global redirect
    pathauto
    nodewords
    seo_checklist
    metatags_quick
    int_meta
    و خیلی موارد دیگر. xml site map
    site map
    و .. و .... که تعدادشان زیاد است

- فایل robots.txt هم در دروپال از همان اول هست.
    - در دروپال گزینه هایی برای بن کردن یوزر ها و هاست ها بر اساس IP وجود داره که نسبتا خوبه. اما میشه اینو خیلی حرفه ای کرد و اگر کد نویسی هم بلد باشید که دیگه هیچ محدودیتی نداره
    - کد نویسی دروپال (ماژول نویسی) خیلی منطقی و ساده و حرفه ای است. کاملا ماژولار و منطقی است. من ماژول نویسی دروپال را مسلط هستم و پلاگین نویسی وردپرس را هم دیده ام. دروپال خیلی حرفه ای تر هست. وردپرس هم حرفه ای است ولی اصلا و ابدا به پای دروپال نمی رسه.
    در ماژول نویسی دروپال همه کاری میشه کرد. همه چیز قابل override کردنه. در دروپال 6 تعداد بسیار زیادی hook داریم و در دروپال 7 چند برابر شده. در وردپرس مفهوم هوک با دروپال فرق داره. هوک های وردپرس تسبت به دروپال اصلا حرفه ای به نظر نمیان (البته نمیشه مقایسه کرد چون مفهمومشون فرق داره)
    دلیل همه ی این ها اینه که دروپال را ساخته اند که یک framework باشه نه یک cms. به خاطر همینه که همه کاری میشه با دروپال انجام داد. نه فقط مدیریت محتوا
    اما وردپرس رو ساختن که یک CMS باشه و برای مدیریت محتوا مناسب باشه. اگر با وردپرس فروشگاه بسازن، جسارت کرده اند! گرچه به مدد هسته ی قوی وردپرس امکان ساخت فروشگاه هم وجود داره، اما برای این کار ساخته نشده
    اما دروپال برای هرگونه برنامه ی تحت وبی مناسب است. از وبلاگ بگیرید تا سیستم کنترل کارمندان یک شرکت بزرگ که بتوانند دور کاری کنند. تا سیستم برگزاری مسابقات بین المللی بازی های کامپیوتری به صورت آنلاین.
    که نمونه ی ساده اش، سایت wcgiran.com است.
    و هر چیز دیگری

• hejazee

آفلاین
    عضو
    ۲۷ مرداد ۱۳۹۰ - ۰۱:۳۴

WPFA گفت:
    توهین
    نکته: تا اونجایی که من اطلاع دارم در دروپال میتونی همه افزونه ها رو فعال یا غیر فعال کنی حتی در دروپال 6 میتونی هسته اصلی را از کار انداخت چرا که به صورت ماژول در قسمت افزونه ها قابل دسترس هستند بنا بر این از نظر حجم و سنگینی برنامه مشکلی نخواهید داشت البته شنیدن کی بود مانند دیدن.

قابل توجه این که نمیشه ماژول(افزونه) های هسته ی دروپال رو غیر فعال کرد
    دروپال 5 تا ماژول اجباری داره که نمیشه غیر فعالشون کرد:
    block, filter, node, system, user
    دلیلش هم خیلی منطقی هست. هیچ آدم عاقلی آرزو نمی کنه که مثلا ماژول system رو غیر فعال کنه
    یا ماژول user رو از کار بندازه. چون خود ادمین سایت یک یوزر هست
    یا ماژول block رو غیر فعال کنه چون همه ی محتویات صفحات سایت در دروپال در درون بلوک ها قرار میگیرن و بدون بلوک ها صفحه ی سفید می بینید!
    ....
    دروپال 28 تا هم ماژول اختیاری توی هسته اش داره که میشه به راحتی غیر فعالشون کرد
    این رو هم بدانید که 33 تا ماژول برای دروپال زیاد نیست!
    دروپال سیستمی است که خیلی با ماژول ها سازگار و رفیق هست. به راحتی میشه 150 تا ماژول روی سایت فعال کرد
    برای یک سایت معمولی و ساده، حدود حد اکثر 50..60 تا ماژول لازمه. برای یک سایت حزفه ای تا 150 تا هم میره
    معمولا برای سایت های معمولی به طور متوسط 50 تا ماژول لازمه و برای حرفه ای ها به طور متوسط 100 تا
    ولی این باعث کاهش سرعت نمیشه.
    دروپال با 60 تا ماژول بدون این که آخ بگه کار میکنه. البته بستگی به سرور هم داره.
    روی سرور های سریع با 200 تا ماژول هم خوب کار میکنه. ولی روی ویندوز اوراق شده ی من، با 50 تا ماژول دیگه میترکه و صفحه سفید میاد!
    فقط میخواستم اینو بگم که مثل وردپرس نیست که 4..5 تا پلاگین نصب کنی و تموم. در دروپال معمول اینه که حد اقل 30 تا ماژول فعال باشه. اصلا هم این ایراد نیست. اگر از سیستم ماژول های دروپال سر در بیارید اصلا این قضیه رو ایراد به حساب نمیارین.
    ---------------------------------------------------------------
    به نکته ای هم که باید گفت اینه که هیچ اجباری نیست حتما ماژول های دروپال در حال اجرا باشند
    میشه به قول دوستمون هسته ی اصلی رو از کار انداخت!
    یعنی، اصلا دروپال رو به طریق عادی اجرا نکنید. دروپال رو که نصب کردید، فایل index.php رو پاک کنید
    بعد خودتان یک فایل php ایجاد کنید و در آن برنامه ی مورد نظرتان را بنویسید و از API دروپال هم در برنامه تان استفاده کنید
    کافی است فایل includes/bootstrap.inc را include کنید. بعد تابع drupal_bootstrap را فراخوانی کنید
    و یک آرگومان هم به آن ارسال کنید.
    مثلا اگر می خواهید از API دیتابیس دروپال استفاده کنید، فراخوانی زیر را انجام دهید:
    drupal_bootstrap(DRUPAL_BOOTSTRAP_DATABASE);
    یا اگر می خواهید فقط از API های مربوط به session اشتفاده کنید، ثابت DRUPAL_BOOTSTRAP_SESSION را ارسال کنید
    ثابت DRUPAL_BOOTSTRAP_FULL هم سبب میشه دروپال به طور کامل بوت شه. همین اتفاق در فایل index.php میفته و کل API های دروپال لود میشه

• 7aseman

آفلاین
    عضو
    ۳۱ مرداد ۱۳۹۰ - ۱۴:۱۰

سلام
    خیلی بحث های خوبی بود. برای من که میخوام تازه شروع کنم راهنمایی های مفیدی بود.
    اما جدای از تعصب چیزی که فکر کنم کاملا مشهود باشه میزان فراگیری هست.
    ممکنه دروپال از وردپرس قوی تر باشه یا جوملا برای کارهای حرفه ای مناسب تر باشه اما فکر میکنم هیچ کدوم از این سیستم ها به اندازه وردپرس فراگیر نشده باشه یا لااقل بشه گفت که سرعت فراگیری هیچکدوم به پای وردپرس نمیرسه. یعنی در آینده با کاربران بیشتری از وردپرس روبرو خواهیم بود. درسته؟

• سوشیانت زوارزاده

آفلاین
    عضو
    تعداد نوشته‌ها: ۷۸
    ۱ شهریور ۱۳۹۰ - ۲۰:۴۲

درسته پشتیبانی های مردمی و رایگان از وردپرس بیش از سرویس های دیگه هست . از سوی دیگه یادآور میشم که سایت های بزرگی دارند از وردپرس بهره می گیرند

• Farsweb

آفلاین
    عضو
    ۲ شهریور ۱۳۹۰ - ۱۳:۵۸

چرا فكر مي كنيد وردپرس حرفه اي نيست ، در صورتيكه برعكس سيستم كاملا حرفه اي هستش هم در سئو هم در ساير امكانات ، پلاگين هاي زيادي داره كه توسط اون مي تونيد سايت رو به صورت حرفه اي در بياريد ، اصليترين ويژگي وردپرس سئوي بسيار قويش هستش كه رو دستش نيومده ( همين ويژگي بسه ) نمونه : seo.com

• Farsweb

آفلاین
    عضو
    ۴ شهریور ۱۳۹۰ - ۰۰:۰۷

وردپرس ساده نیست الگوریتم شفاف و روشنی داره برعکس سیستم های دیگه حکم بلاگ هم نداره ( که افتاده تو زبون ها که ورد پرس بلاگ هستش ) باید بدونید ازش چطور استفاده کنید که نهایت امنیت ، و سئو رو باهاش تجربه کنید ، حتی سایت های دولتی هم ازش استفاده می کنن ، کمی تحققیق کنید نه تو سایتهای فارسی ( چون همه ازهم کپی می کنن ) به زبان اصلی . از اینجا شروع کنید و ببینید چه کسایی وردپرس استفاده می کنن !
    http://wordpress.org/showcase/

• WPFA

آفلاین
    عضو
    ۱۳ شهریور ۱۳۹۰ - ۱۹:۳۲

در مثل مناقشه نیست پرفسور.

hejazee گفت:

قابل توجه این که نمیشه ماژول(افزونه) های هسته ی دروپال رو غیر فعال کرد

• amirsaam

آفلاین
    عضو
    تعداد نوشته‌ها: ۷۵۵
    ۱۳ شهریور ۱۳۹۰ - ۲۱:۰۷

وردپرس، دروپال، جوملا، مویبل تایپ، نیوک و ...
    ببینید دروپال خیلی قویه خب؟ ولی باور کنید آدم از این خسته میشه که هربار واسه یه آپدیت هسته مجبور بشه چندین وقت صبر کنه تا ماژول‌هایی که نیاز داره با نسخه‌ی جدید سازگار بشن! این یک نکته‌ی بسیار حساسه! نمیشه براحتی ازش گذشت! ولی درکل سیستم حرفه‌ای هستش ولی بدرد یکی مثه اوباما می‌خوره فقط! والا!
    شما به چه چیزی نیاز دارید که وردپرس نداره؟ ساده‌، داینامیک، سبک، روان، همیشه جای پیشرفت داره، چندین هزارتا پلاگین! اون دوستمون از قدرت دروپال صحبت کرد ولی جدن کی نیاز داره بدونه کی متولد سال ۱۳۰۰ه که تو سایتش عضوه؟ این چیزها بدرد سایتی مثه خدمت اجباری(!) یا سنجش می‌خور فقط! وردپرس عمومیت داره. بطور کل هرچیزی که نیاز داشته باشی داره.
    یک طراحی پوسته‌ی خوب + پلاگین‌های مورد نیاز + علم کار با وردپرس = برآورده شدن هرچیزی که شما از یک سایت نیاز دارید
    درباره‌ی انجمن هم دوستان صحبت کردند که باید بگم انجمن وردپرسی یا باید کوچیک باشه مثله بی‌بی‌پرس که سایت رو تو خودش نخوره یا باید مثله ویبولتن(البت ویبولتن هم مشکل آپدیت رو داره :)) ) که سایت الی رو فقط به یک وبلاگ کوچیک تبدیل کنه که وردپرس هم از قضا برای همین کار ساخته شده! یعنی وبلاگ‌سازی!
    جوملا هم که بابا بیخیال عیبتون میکنن! حرفش رو نزنید دلم میگیره!‌ :))
    موبیل تایپ هم که جفته وردپرسه البت نه به قدرتمندیش و تعداد افزونه‌ها
    نیوک هم بد نیست ولی اصلن سئو نداره! منابع رو بشدت استفاده می‌کنه ولی خداییش خوشم میاد ازش! نمی‌دونم چرا؟!؟

arian32
  • Rahi

آفلاین
    عضو
    تعداد نوشته‌ها: ۶
    ۱۵ شهریور ۱۳۹۰ - ۱۳:۰۵

توی جوملا باید از برنامه نویسی سردر بیاری تا بتونی یه سایت خوب راه اندازی کنی.
    الان دارم یه سایت واسه گروه گرافیک کامپیوتر دانشگامون با جوملا راه اندازی میکنم که خیلی از بخش هاش رو خودم تغییر دادم و برای بعضی جاهاش مجبور شدم کدنویسی کنم. البته این اولین کار من با جوملاست !
    قالب سایت رو کاملا (100%) خودم طراحی کردم و از هیچ قالب آماده ای خوشم نمیاد !
    در واقع اگر میخوای از سایتت لذت ببری، باید خودت دست به کار بشی.

فعلا دارم سایت را روی لوکال طراحی میکنم و هر وقت آماده شد آپلودش میکنم.
    اینم آدرسش:
    بازی سازان دانشگاه سروش
    فعلا یه انجمن راه اندازی کردم و سایت اصلی انشاالله تا پایان شهریور تمام میشه.

• hejazee

آفلاین
    عضو
    ۱۹ شهریور ۱۳۹۰ - ۲۰:۵۶

7i7GRiFFiN گفت:
    وردپرس، دروپال، جوملا، مویبل تایپ، نیوک و ...
    ببینید دروپال خیلی قویه خب؟ ولی باور کنید آدم از این خسته میشه که هربار واسه یه آپدیت هسته مجبور بشه چندین وقت صبر کنه تا ماژول‌هایی که نیاز داره با نسخه‌ی جدید سازگار بشن! این یک نکته‌ی بسیار حساسه! نمیشه براحتی ازش گذشت! ولی درکل سیستم حرفه‌ای هستش ولی بدرد یکی مثه اوباما می‌خوره فقط! والا!
    شما به چه چیزی نیاز دارید که وردپرس نداره؟ ساده‌، داینامیک، سبک، روان، همیشه جای پیشرفت داره، چندین هزارتا پلاگین! اون دوستمون از قدرت دروپال صحبت کرد ولی جدن کی نیاز داره بدونه کی متولد سال ۱۳۰۰ه که تو سایتش عضوه؟ این چیزها بدرد سایتی مثه خدمت اجباری(!) یا سنجش می‌خور فقط! وردپرس عمومیت داره. بطور کل هرچیزی که نیاز داشته باشی داره.
    یک طراحی پوسته‌ی خوب + پلاگین‌های مورد نیاز + علم کار با وردپرس = برآورده شدن هرچیزی که شما از یک سایت نیاز دارید

سلام
    البته این طور هم که شما می فرمایید نیست.
    دروپال هر روز که آپدیت نمیشه.
    خوب است که سیستم ورژن دهی دروپال را توضیح دهم. زیرا بحث علمی مفیدی است. در کل فایده دارد. ربطی هم به دعوای وردپرس و دروپال و ... نداره (!! :دی)
    سیستم ورژن دهی هسته ی دروپال به این صورت است که یک عددِ ماژور داره و یک عددِ مینور. مثلا نسخه ی 6.22 از دروپال را در نظر بگیرید. عدد 6 نشان دهنده ی ماژور است و عدد 22 نشان دهنده ی مینور.
    وقتی دروپال 6.0 منتشر شد، یک بسته ی کامل با امکانات خیلی قوی بود.
    بعد ها در این نسخه طبیعتا باگ هایی پیدا شد (مثل هر سیستم دیگری) و این باگ ها برطرف شدند. وقتی تعداد قابل توجه ای باگ در دروپال 6.0 برطرف شد، یک به روز رسانی مینور در هسته ی دروپال انجام شد و دروپال 6.1 منتشر شد. (یعنی عددِ مینورِ دروپال یک زیاد شد و از 0 به 1 افزایش یافت. عدد ماژور تغییر نکرد)
    بعد دوباره چند تا باگ دیگه پیدا شد و برطرف شد. آپدیت مینور بعدی انجام شد و نسخه ی 6.2 منتشر شد. همین طور تا آخر
    نکته ی قابل توجه اینه که اگر یک باگ امنیتی در دروپال پیدا شه، بلافاصله بدون کمترین اتلاف وقتی، فورا آپدیت مینور بعدی منتشر میشه. یعنی آپدیت های امنیتی بلافاصله منتشر می شوند.
    نکته ی دیگر هم این که در آپدیت های مینور دروپال، فقط رفع باگ وجود دارد و ویژگی جدید وجود ندارد. مثلا نسخه ی 6.20 هیچ ویژگی جدیدی نسبت به 6.0 ندارد. فقط باگ ها برطرف شده اند. اعم از امنیتی یا غیر امنیتی
    ---------------------
    در همین حین، نسخه ی ماژور بعدی دروپال که 7.x-dev نام دارد، در حال برنامه نویسی شدن بود. به این نسخه، یک نسخه با تغییرات ماژور می گویند زیرا عدد ماژور ورژن دروپال عوض شده. از 6.x به 7.x تغییر کرده
    در آپدیت های ماژور دروپال که عدد ماژور ورژن تغییر می کند( مثلا از 6.x به 7.x تغییر می کند)، ویژگی های جدید به دروپال افزوده می شوند
    ---------------------------
    از این بحث نتیجه می گیریم که آپدیت های دروپال به دو دسته ی مینور و ماژور تقسیم می شوند:
    1 - آپدیت مینور: که در آن عدد مینور تغییر می کند. مثل آپدیت از 6.20 به 6.21 یا از 6.0 به 6.22
    2 - آپدیت ماژور که در آن عدد ماژور تغییر می کند. مثل آپدیت از 6 به 7 یا آپدیت از 6.22 به 7.8

در آپدیت های مینور فقط رفع باگ وجود داره و ویژگی جدید وجود نداره ولی در آپدیت های ماژور تعداد زیادی ویژگی جدید وجود داره
    ------------------------
    نتیچه گیری کلی:
    جدود هر دو سال یک بار دروپال یک ورژه ماژور بیرون میده. آپدیت کردن های ماژور خیلی سخت هست و نیاز به تخصص داره و هزینه بر و زمان بر است زیرا مثلا کد های دروپال 7 نسبت به دروپال 6 خیلی تغییر کرده است و کلی ویژگی های جدید دارد
    اما آپدیت کردن های مینور خیلی آسان و مثل آب خوردن است.
    مثلا از دروپال 6.20 به 6.22 آپدیت کردن خیلی راحت است
    توجه کنید که به ندرت لازم می شود که دروپال را از 6 به 7 آپدیت کرد. یعنی آپدیت ماژور که سخت است به ندرت لازم می شود. زیرا دروپال 6 بسیار هم عالی است و ضرورتی ندارد که آن را به 7 آپدیت کنیم. اگر خیلی لازم بود، هزینه می کنیم و آن را به 7 آپدیت می کنیم و تا 5..6 سال خیالمان راحت می شود.
    -------------------
    آپدیت کردن های مینور خیلی آسان است زیرا پروسه ی آپدیت شدن در دروپال قوی و انعطاف پذیر است
    آپدیت های ماژور هم بی دلیل سخت نیستند. اگر منصف باشید حق می دهید که آپدیت های ماژور دروپال سخت و تخصصی باشد. زیرا اولا که دروپال 7 نسبت به 6 یک کوه ویژگی های جدید و عالی دارد. یعنی مثلا وردپرس که ورژن جدید می دهد، فقط کمی تغییر کرده. ولی دروپال 7 زمین تا آسمان با دروپال 6 فرق داره. بسیار عالی تر و قوی تر از 6 است. خیلی کار کردن با دروپال 7 آسان تر و منطقی تر از 6 است و این تغییرات کاملا چشم گیر و نمایش دهنده ی پیشرفت تکنولوژی و قدرت دروپال است.
    ---
    دلیل قانع کننده ی دیگری که آپدیت کردن ماژور دروپال سخت است این است که روی یک سایت دروپالی خب و حرفه ای حدود 60 تا 160 تا ماژول نصب است (ماژول های دروپال اصلا و ابدا با پلاگین های وردپرس به لحاظ قدرت یکسان نیستند. ماژول های دروپال هرکدام یک دهم کل وردپرس قدرت دارند (با کمی اغراق))
    حالا فکر کنید و انصاف بدهید که با این همه تغییری که در دروپال 7 نسبت به 6 صورت گرفته، و با 100 تا ماژول گوناگون و قوی ای که نصب است، باید آپدیت کردن راحت باشد؟
    در وردپرس راحت است چون:
    - در آپدیت های وردپرس اکثرا تغییرات خیلی زیاد نیست و ویژگی جدید زیادی اضافه نشده.
    - تعداد پلاگین ها به 60 تا نمی رسد.

======================================
    بنا بر این اصلا درست نیست که بگوییم دروپال مشکل آپدیت دارد. این حرف کاملا اشتباه است. من تا حالا سایت های بسیاری را با دروپال ساخته ام و هرگز مشکل آپدیت نداشته ام. پس دیگر کسی که تجربه ی کار با دروپال را ندارد، نگوید که آپدیت کردن دروپال مشکل دار است.
    حتی آپدیت کردن دروپال خیلی هم حرفه ای و تمیز است. گمان می کنم که از جوملا خیلی بهتر است و قطعا از وردپرس ضعیف تر نیست. اولا امتحان کنید و بعد نظر بدهید.
    من در وردپرس اصلا حرفه ای نیستم. ولی می دانم که سیستم عالی ای است. بیشتر ویژگی های مثبتی که وردپرس دارد . شما به آن ها دل خوش می کنید و حال می کنید، در واقع تقلید از دروپال است. وردپرس و دروپال در برخی موارد خیلی شبیه اند. بعضی از برنامه نویسان دروپال و وردپرس مشترک هستند. در ضمن دروپال هم از وردپرس گاهی تقلید کرده است. بیشتر توی تم ها. چون تم های وردپرس خیلی توپ هستند.
    ===================================
    این که می گویید قابلیت های قوی دروپال لازم نیست و فقط به درد اوباما می خورد، کاملا اشتباه است.
    من در مورد ماژولی به نام views صحبت کردم که کارش گزارش گیری است.
    دوستمان گفت:

7i7GRiFFiN گفت:
    اون دوستمون از قدرت دروپال صحبت کرد ولی جدن کی نیاز داره بدونه کی متولد سال ۱۳۰۰ه که تو سایتش عضوه؟ این چیزها بدرد سایتی مثه خدمت اجباری(!) یا سنجش می‌خور فقط! وردپرس عمومیت داره. بطور کل هرچیزی که نیاز داشته باشی داره.

این که می گویید که نیاز داره؟
    همه نیاز دارند. من مثال زدم که میشه گزارش گیری کرد که کاربرانی که متولد 1360 هستند را به دست آورد. یا کاربران مرد را گزارش گیری کرد
    ولی به همین ها محدود نمیشه
    خیلی کار ها هست که شما با وردپرس که می خواهید انجام بدهید، مجبورید چند تا پلاگین نصب کنید یا خودتان کد بنویسید. ولی با دروپال بدون کد نویسی، میشه خیلی راحت همان کار ها را به کمک ماژول views انجام داد.
    کاری که 100 تا پلاگین وردپرسانجام میدهند رو با ماژول views میشه بدون کد نویسی و در کنترل پنل دروپال به صورت گرافیکی انجام داد.
    مثلا سایت خودم را مثال می زنم:
    http://www.hejazee.com/
    صفحاتی را که میگویم را بازدید کنید. برای همه ی این صفحات فقط از ماژول views استفاده کرده ام و کد نویسی انجام نداده ام. ببینید که views دروپال چقدر کار های متنوع انجام می دهد. این ها یک قطره است. باورتان نمی شه که بینهایت کار متنوع میشه کرد. که خودم هم که دروپال رو حرفه ای هستم، هر روز با کشف یک چیز جدید در views شگفت زده می شوم. خود مخترع دروپال (آقای Dries Buytaert) هم گفته که هر روز با دیدن کار های بی شماری که با views میشه انجام داد شگفت زده میشه!ً
    حالا چند تا نمونه ی ساده را در سایت من ببینید:
    - آرشیو ماهانه را در سمت راست سایت ببینید. با آن کار کنید. این کاملا فقط و فقط با views ساخته شده
    - بلوک های پایین سایت رو نگاه کنید: آموزش ها، فعالیت ها، وب نوشت، ... این ها کاملا به VIEWS ساخته شده.
    - در بالای سایت روی تب های"آموزش ها" و "فعالیت ها" کلیک کنید. همه ی این ها با views ساخته شده. میتوانم آن را به هر شکل دیگری که دلم می خواهد در بیاورم. محدودیت ندارد
    - در سمت راست سایت، مطالب پر بازدید را ببینید. این ها با views ساخته شده است
    - این صفحه را ببینید:
    http://www.hejazee.com/tutorials/7.html
    در بالای صفحه یک تب "مطالب مربوط" وجود دارد. وقتی روی آن کلیک می کنید، فهرست مطالبی از سایت که به این مطلب لینک داده اند را می بینید. این کار برای SEO مفید است. این کاملا با views انجام شده. هم تب و هم مجتویات آن
    - می توانم با views یک glossary یا فهرست الفبایی از مطالب سایت درست کنم که کل مطالب رو بر اساس حرف الفبا مرتب کنه
    - می تونم با views یک صفحه ی مدیریتی درست کنم که لیست همه ی مطالب سایت را به صورت جدول به من (مدیر سایت) نشان دهد و لینک های ویرایش و حذف همراه با لینک ارسال comment و تعداد نظراتی که برای هر مطلب ارسال شده اند را درست کنم و استفاده کنم. اگر تعدادشان زیاد بود، می توانم صفحه به صفحه ببینم.
    در ضمن می تونم کاری کنم که در صفحه ی مدیریتی فوق بشوئ مطالب رو بر اساس تاریخ ارسال مرتب کرد. یا مثلا آن ها را بر اساس نوع پست (خبر، صفحه، آموزش، ...) فیلتر کرد
    و هزار تا کار دیگر
    ====================
    الان نیم ساعته دارم تایپ می کنم. خسته نباشید. ممنون که تا این جا سخنان من را تحمل کردید.
    در صورتی که تمایل دارید در کورد دروپال بیشتر تحقیق کنید، می توانید در سایت من فعالیت کنید.

nasour
  • hamed-sepehr

آفلاین
    عضو
    تعداد نوشته‌ها: ۹۴
    ۱۹ شهریور ۱۳۹۰ - ۲۲:۵۸

من میگم وردپرس فقط به این دلیل، برای هرچی که بخوای میتونی واسش افزونه پیدا کنی و این یعنی اینکه همه کار میتونی با وردپرس بکنی!

• mojizo0n

آفلاین
    عضو
    تعداد نوشته‌ها: ۱۸
    ۲۲ آبان ۱۳۹۰ - ۱۲:۰۰

سلام
    من این بحث رو تازه دیدم
    شرمنده که الان دارم بالا میارمش
    دوستان رو خیلی با تجربه دیدم و دلم خواست از تجربشون استفاده کنم
    من علاوه بر اینکه به سایت داشتن علاقه دارم، مدیر سرور هم هستم
    فشاری که یک سایت وردپرس با آمار کم میاره خیلی بیشتر از یک سایت مثل جوملا با آمار زیاده!
    الان روی سرور بیشترین فشار روی وردپرس و ویبولتن است و این باعث می شه سایت های پربازدید سریع تر به سمت سرور مجازی یا اختصاصی کشیده بشن
    می خوام بدونم دروپال با این قدرتی که دوستان فرمودن تو فشار به سرور چطور عمل می کنه!؟کسی اطلاعات درستی داره راهنمایی کنه!؟

• WPFA

آفلاین
    عضو
    ۲۶ آبان ۱۳۹۰ - ۱۲:۱۹

سلام
    من هم خیلی در مورد فشار بالایی که وردپرس به سرور می آورد شنیده ام و اینکه بهتره فقط برای وبلاگ باشه و اگر حجم اطلاعات زیاد بشه دچار مشکل میشه.
    به تبع دروپال به دلیل گستردگی از منابع بیشتری استفاده خواهد کرد اما تا کنون در جایی ندیده یا نشنیده ام که دروپال سرور یا سایت را به دلیل افزایش کاربر یا حجم بالای اطلاعات دچار مشکل کرده باشد.
    بحث تقسیم وزن است در کل دروپال خیلی خوب است اما:
    1. هر بروزرسانی سایت به ورژن جدید دقت میده حالا هرچقدر میخوای خرفه ایی باش.
    2. ماژولهای قدرتمندش مانند ویوز و سی تولز و پنل و ... خیلی دیر با ورژن جدید هماهنگ می شود.
    3. اعداد فارسی در آن قابل نمایش نیست یا اگر باشد به سختی که کسی تا به حال این کار را انجام نداده.
    و الا ماشاالله
    البته خود دروپال خام هم زیاد نیازی به ماژول نداره اعجوبه اییه.
    اگر فکر این موارد نیستید و اگر پشتیبانی فارسی برای شما اهمیت ندارد و باز اگر فارسی سازی خوب یک سی ام اس برای شما از اهمیت کمی برخوردار است و هزارو یک مشکل که بیشتر آن برای زبان فارسی است.
    البته هیچ انسانی کامل نیست اینکه ساخته دست انسان هم هست.
    قدرت در دستان دروپال است و با رویکرد جدیدی که دروپال پیدا کرده به رابط کاربری هم اهمیت زیادی میدهد و دروپال 7 یک نقطه عطف است یک تحول کلا دروبال یه دونه باشه.
    در آخر هم اظافه کنم بهترین سی ام اس سال 2010 نه وردپرس شد نه دروپال و نه اسمشو نبر (جوملا)
    یه سی ام اس جدید که در ایران پشتیبانی هم نداره و کلا جدیده اما باید بگم در آن موقع دروپال 7 هنوز انتشار نیافته بود و درحال تست بود.
    اما در مرحله ایی که بین پیشگسوتان که تا به حال برنده شده بودند در مسابقات قبل در سالهای گذشته:
    اول: وردپرس
    دوم: دروپال
    سوم: اسمشو نبر
    البته مسابقه بین همین سه تا بود کلا دیگه اسمشو نبر جای دیگه ایی نمیتونستن بزارن
    بازم تاکید میکنم در آن موقع دروپال در مرحله تست نهایی بود وگر نه مسابقه از مقام دوم به بعد باید برگزار میشد.
    راستی یکی از دوستان به نکته خوبی اشاره کرد استخوان بندی وردپرس خیلی شبیه به دروبال؛ تهمت هم نزنید من نمی خوام بگم وردپرس از دروپال الگو برداری کرده خودتون فهمیدید!!!
    و باید بگم که در آخر همه چیز خود شما هستید.

nasour
  • hejazee

آفلاین
    عضو
    ۲۹ آبان ۱۳۹۰ - ۲۰:۰۶

سلام مجدد
    دروپال سیستمی است که برای سایت های بزرگ طراحی شده است.
    یعنی سایت های خیلی خیلی بزرگ را می توانید با دروپال درست کنید و کمترین فشار را وارد می کند.
    دروپال بالاترین بازدهی را در ترافیک های بالا دارد
    البته نیاز به پیکربندی پیشرفته دارد تا کارایی آن بالا برود.
    در سایت های کم ترافیک هم کارایی خوبی دارد.
    دقیقا نمی دانم که وردپرس کارایی بهتری دارد یا دروپال چون با وردپرس زیاد کار نکرده ام.
    فکر می کنم که وردپرس در سایت های کم ترافیک سرعت بیشتری نسبت به دروپال دارد.
    دلیلش هم این است که معمولا کسانی که با وردپرس سایت درست می کنند معمولا پلاگین های خیلی زیادی را فعال نمی کنند و کد های وردپرس کمتر از دروپال است و پردازش سبک تری دارد
    ولی در دروپال معمولا حد اقل 50..60 تا ماژول باید فعال باشد. که کد های خیلی بیشتری نسبت به وردپرس دارد.
    گرچه در مورد وردپرس زیاد مطمئن نیستم، ولی در مورد دروپال کاملا مطمئن هستم که منابع را بیهوده هدر نمی دهد.
    کد نویسی دروپال بسیار بسیار هوشمند و منطقی و عالی است و در هر صفحه ای که باز می شود، فقط کد هایی اجرا می شوند که لازم هستند. به این معنی که کد های اضافی که لازم نیست اجرا شوند اصلا بارگذاری نمی گردند.
    بنابراین اگر دروپال به سرور شما فشار بیاورد، دست کم خیالتان راحت است که فشار بیهوده را تحمل نمی کند!
    مطمئن هستید که این فشاری که به سرور وارد می شود، در قبال آن امکانات ضروری در سایت لود شده است و منابع سرور هدر نرفته است!
    من کد نویسی وردپرس را نگاه کردم به نظرم آمد که دروپال خیلی جلو تر و بهتر از وردپرس است. (نظر شخصی من است)
    دوستمان گفت که اعداد فارسی در دروپال نمایش داده نمی شوند.
    من مخالف این نظر نیستم ولی تا جایی که من میدانم دروپال نسخه ی Drupalcms.ir قابلیت نمایش اعداد فارسی را دارد.
    فقط باید یک خط کد به ابتدای فایل index.php اضافه کنید
    ولی در کل پشتیبانی دروپال از اعداد فارسی زیاد قوی نیست.
    اما از آن جایی که دروپال یک framework است، پس می توان در آن کد نویسی کرد. پس نمایش اعداد فارسی هم غیر ممکن نیست و با کد نویسی و بعضا با patch کردن امکان پذیر است.
    به غیر از اعداد فارسی، دروپال از زبان فارسی به خوبی پشتیبانی می کند و هیچ مشکل عمده ای ندارد. دست کم ار سیستم های دیگر که خیلی خیلی بهتر است.
    بعضی ها گیر میدهند و سخت گیری می کنند که مثلا ماژول calendar_systems (تاریخ فارسی) با ماژول Date مثلا گاها مشکل دارد و ....
    این ها فقط سخت گیری اضافی است زیرا به خوبی می دانیم که این ایراد های ضمنی که در دروپال است اصلا قابل قیاس با ایراد های بزرگی که سایر سیستم ها دارند نیست.
    هر کس از سیستم ماژول های دروپال ایراد می گیرد و از مثلا جوملا و وردپرس دفاع می کند در اشتباه آشکار است!
    زیرا سیستم پلاگین نویسی (ماژول نویسی) که دروپال دارد تا جایی که من می دانم قوی ترین و بهترین سیستم موجود است (تا جایی که من فعلا میدانم).
    اگر هم یک ایرادی دارد، نباید فورا آن را بزرگ کرد. زیرا آن ایراد در میان هزاران ویژگی بی نظیر دروپال اصلا به چشم نمی آید. همان ایراد را هم می توان با کد نویسی برطرف کرد.
    -----------
    من شخصا به رتبه دهی سیستم های مدیریت محتوا زیاد اهمیت نمی دهم.
    زیرا تا حالا که برای دروپال کد نویسی کرده ام و سایت های مختلف پرترافیک و کم ترافیک را درست کرده ام، عملا دیده ام که کدام سیستم بهتر است!

nasour
  • WPFA

آفلاین
    عضو
    ۳۰ آبان ۱۳۹۰ - ۲۳:۵۵

به این شکل که شما میگید مخلوقی کامل تر از انسان بوجود آمده!!!!!!!!!!!! ... .
    همه چیز بر میگردد به خود انسان فقط انتخاب پایه را به درستی انجام دهید ابتدا لیستی از نیازهای خود نوشته و بعد یک برنامه خوب و هم راستا با نیازهای خود پیدا کنید.
    هر عمل عکس العملی دارد، عمل کاملاً به خود شما برمیگردد.

• hejazee

آفلاین
    عضو
    ۱ آذر ۱۳۹۰ - ۰۰:۰۷

(به خاطر این که نمی توانم پست قبلی را ویرایش کنم این پست جدید را ارسال می کنم)
    نکته: مطالبی که من در پست هایم در این صفحه نوشته ام به هیچ عنوان ملاک هیچ چیزی نمی باشد.
    فقط و فقط نظر و عقیده ی شخصی من است و کاملا ممکن است که اشتباه باشد.
    حتی تا حدی گمان می کنم که اظهار نظر راجع به CMS های مختلف کاری اشتباه است زیرا اکثر ما و از جمله من، در مورد همه ی CMS ها اطلاعات کافی نداریم.
    حتی خود من هم که برنامه نویس دروپال هستم، در مورد دروپال اطلاعات صد درصد ندارم و حد اکثر اطلاعات من بیشتر از 80 درصد نمیشود (حد اکثر).
    به همین خاطر مجددا تذکر می دهم که نوشته های من را فقط به عنوان عقیده ی شخصی من در نظر بگیرید و باید بدانید که هر CMS ای حتی ساده ترین آن ها، در جای خود می تواند بهترین باشد.
    مثلا CMS ای به نام Acidcat وجود دارد که می تواند در برخی شرایط، ایده آل باشد.
    من که از دروپال دفاع می کنم به این معنی است که در حوزه ی کاری من و در شرایط من، دروپال برای من ایده آل است.
    و اگر می گویم که فرضا x به درد نمی خورد، به این معنی است که x به درد من نمی خورد. نه این که کلا به درد نخورد :)
    دلیل گفتن این مطلب این بود که از ایراد های احتمالی در گفته هایم عذرخواهی کرده باشم.

WPFA - nasour - pouyaweb

درباره‌ی این موضوع